Europa zazdrości Polsce internetu
Choć początki Internetu w Polsce były trudne, dziś nawet kilku megabitowe łącze to już niemal standard w wielu polskich domach. Standard, którego może nam pozazdrościć Europa Zachodnia.
25.10.2012 | aktual.: 29.10.2012 11:35
Wszystko zaczęło się od prędkości 960. bitów na sekundę. Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia utrzymanie takiego łącza kosztowało majątek. Obecnie szybkość internetu jest nawet kilka tysięcy razy większa i co najważniejsze znacznie tańsza.
Polska ma największą wśród wysoko uprzemysłowionych państw świata dynamikę przyrostu dostępu do szerokopasmowego internetu w sieciach stacjonarnych Ostatnie lata mocno zbliżyły polski internet do światowej czołówki. Unijne dotacje, inwestycje w infrastrukturę oraz inicjatywy prywatnych firm z branży telekomunikacyjnej sprawiły, że zajmujemy 28. miejsce na świecie zarówno pod względem ogólnej średniej prędkości łączy (5 Mb/s), jak i średniej dostępowej dla najszybszych połączeń (22 Mb/s). Daleko w tyle zostawiamy znacznie bogatsze kraje jak: Francję, Włochy czy Norwegię.
Polska ma najlepszą dynamikę świata
Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Polska ma największą wśród wysoko uprzemysłowionych państw świata dynamikę przyrostu dostępu do szerokopasmowego internetu w sieciach stacjonarnych. Takie łącze ma u nas średnio 1. na 100 osób. Jeśli chodzi o internet radiowy, Polska z nasyceniem 53,5 proc. (na 100 mieszkańców) znajduje się w pierwszej piętnastce krajów świata.
Niestety wybór najlepszych opcji internetowych nadal ograniczony jest do największych miast. Mimo, że operatorzy stale rozwijają swoją infrastrukturę, to dzieje się to głównie w największych aglomeracjach. Jak przedstawia się szybkość pobierania danych w Polsce? Z raportu firmy Pando Networks wynika, że z najszybszego internetu korzystają mieszkańcy Świnoujścia (5,9. Mb/s), Chorzowa (5,80 Mb/s) oraz Stargardu Szczecińskiego (5,74 Mb/s). Najwolniejsze łącza są w Krośnie (2 Mb/s), Stalowej Woli (1,95 Mb/s) oraz Ełku (1,45 Mb/s).
Przyszłość to światłowody
Światłowody do niedawna stosowane były głównie w celach dekoracyjnych. Szybko się jednak okazało, że ich właściwości są znacznie szersze. Dziś wiązki włókien światłowodowych powszechnie wykorzystywane są w telekomunikacji i transmisji danych. Aktualnie ich teoretyczna (maksymalna) przepustowość to nawet 3 Tb/s. Bez wątpienia droga do szybkiego internetu prowadzi światłowodami. Jaka prędkość czeka nas w przyszłości? Trudno teraz odpowiedzieć na to pytanie. Pewne jest natomiast jedno. Łącza internetowe będą przyspieszać, ale w ślad za nimi muszą pójść dostawcy treści. Oni również powinni dostosować infrastrukturę do tego, aby ich serwery mogły dostarczyć dane z odpowiednią prędkością.
_ SW/GB/GB _