Europa zazdrości Polsce internetu

Europa zazdrości Polsce internetu
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

25.10.2012 16:03, aktual.: 29.10.2012 11:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Choć początki Internetu w Polsce były trudne, dziś nawet kilku megabitowe łącze to już niemal standard w wielu polskich domach. Standard, którego może nam pozazdrościć Europa Zachodnia.

Wszystko zaczęło się od prędkości 960. bitów na sekundę. Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia utrzymanie takiego łącza kosztowało majątek. Obecnie szybkość internetu jest nawet kilka tysięcy razy większa i co najważniejsze znacznie tańsza.

Polska ma największą wśród wysoko uprzemysłowionych państw świata dynamikę przyrostu dostępu do szerokopasmowego internetu w sieciach stacjonarnych Ostatnie lata mocno zbliżyły polski internet do światowej czołówki. Unijne dotacje, inwestycje w infrastrukturę oraz inicjatywy prywatnych firm z branży telekomunikacyjnej sprawiły, że zajmujemy 28. miejsce na świecie zarówno pod względem ogólnej średniej prędkości łączy (5 Mb/s), jak i średniej dostępowej dla najszybszych połączeń (22 Mb/s). Daleko w tyle zostawiamy znacznie bogatsze kraje jak: Francję, Włochy czy Norwegię.

Polska ma najlepszą dynamikę świata

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Polska ma największą wśród wysoko uprzemysłowionych państw świata dynamikę przyrostu dostępu do szerokopasmowego internetu w sieciach stacjonarnych. Takie łącze ma u nas średnio 1. na 100 osób. Jeśli chodzi o internet radiowy, Polska z nasyceniem 53,5 proc. (na 100 mieszkańców) znajduje się w pierwszej piętnastce krajów świata.

Obraz

Niestety wybór najlepszych opcji internetowych nadal ograniczony jest do największych miast. Mimo, że operatorzy stale rozwijają swoją infrastrukturę, to dzieje się to głównie w największych aglomeracjach. Jak przedstawia się szybkość pobierania danych w Polsce? Z raportu firmy Pando Networks wynika, że z najszybszego internetu korzystają mieszkańcy Świnoujścia (5,9. Mb/s), Chorzowa (5,80 Mb/s) oraz Stargardu Szczecińskiego (5,74 Mb/s). Najwolniejsze łącza są w Krośnie (2 Mb/s), Stalowej Woli (1,95 Mb/s) oraz Ełku (1,45 Mb/s).

Przyszłość to światłowody

Światłowody do niedawna stosowane były głównie w celach dekoracyjnych. Szybko się jednak okazało, że ich właściwości są znacznie szersze. Dziś wiązki włókien światłowodowych powszechnie wykorzystywane są w telekomunikacji i transmisji danych. Aktualnie ich teoretyczna (maksymalna) przepustowość to nawet 3 Tb/s. Bez wątpienia droga do szybkiego internetu prowadzi światłowodami. Jaka prędkość czeka nas w przyszłości? Trudno teraz odpowiedzieć na to pytanie. Pewne jest natomiast jedno. Łącza internetowe będą przyspieszać, ale w ślad za nimi muszą pójść dostawcy treści. Oni również powinni dostosować infrastrukturę do tego, aby ich serwery mogły dostarczyć dane z odpowiednią prędkością.

_ SW/GB/GB _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (576)