Zdjęcie twarzy wystarczy komputerowi by dokładnie ocenić twój charakter

Zdjęcie twarzy wystarczy komputerowi by dokładnie ocenić twój charakter

Zdjęcie twarzy wystarczy komputerowi by dokładnie ocenić twój charakter
Źródło zdjęć: © Thinkstock
23.08.2011 10:40, aktualizacja: 23.08.2011 11:01

Naukowcy z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie oraz z Uniwersytetu Princeton stworzyli program, który pozwoli komputerowi ocenić cechy człowieka na podstawie wyglądu twarzy - informuje serwis EurekAlert.

Specjaliści, używając mechanizmów sztucznej inteligencji, "nauczyli" komputer rozpoznawać takie cechy, jak atrakcyjność, złośliwość czy skłonność do dominacji, w niektórych przypadkach z dokładnością do 9. proc.

"Postrzeganie dominacji odgrywa ważną rolę na różnych etapach życia, także przy wyborze partnera" - powiedział Mario Rojas z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie. Jeśli proces rozpoznawania cech zostałby skutecznie przeniesiony do środowiska komputerowego, byłoby możliwe stworzenie lepszych systemów interaktywnych.

Obraz
© (fot. Thinkstock)

Eksperyment przeprowadzono używając wygenerowanych komputerowo obrazów przedstawiających twarze reprezentujące dziewięć różnych cech. Program oceniał, czy osoba o danej twarzy jest atrakcyjna, godna zaufania, sympatyczna, kompetentna, otwarta, przerażająca, złośliwa, groźna lub skłonna do dominacji. Trzy ostatnie cechy były odgadywane przez komputer z dokładnością od 9. do 96 proc.

Badanie wykazało również, że pewne obszary twarzy niosą więcej informacji o występowaniu danej cechy od innych - np. obszar dookoła oczu najlepiej informuje o atrakcyjności.

Badacze sprawdzili również działanie programu na zdjęciach przedstawiających osoby publiczne, m.in. aktorów i polityków. Według autorów, wyniki podane przez program w większości zgadzały się z powszechną opinią na temat tych osób.

Wyniki eksperymentu opublikowano w piśmie "PLoS ONE".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)