UltimEyes - program, który poprawi twój wzrok

Strona głównaUltimEyes - program, który poprawi twój wzrok
20.02.2014 12:37
UltimEyes - program, który poprawi twój wzrok
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Każdy, kto dużo czasu spędza przed komputerem, prędzej czy później doświadczy problemów ze wzrokiem. Choć nadal okulary lub szkła kontaktowe będą niezbędne do skorygowania wady wzroku, najnowsze badania pozwoliły stworzyć specjalną aplikację, która w krótkim czasie poprawia wzrok. Co najważniejsze, to działa i pomaga nawet osobom, które z oczami nie mają problemu.

Oprogramowanie UltimEyes działa na komputerach z systemem Windows lub Mac OS oraz na iPadach. Jego twórcą jest Aaron Seitz - amerykański neurolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Naukowca zainspirowali bejsboliści, którzy muszą w niezwykle krótkim czasie - około 40. milisekund - podjąć decyzję jak zareagować na rzuconą przez miotacza piłkę. Dobry wzrok zdecydowania pomógłby sportowcom. Seitz postanowił, że wykorzysta najnowsze odkrycia neurologii do stworzenia programu komputerowego, który będzie "trenował" oczy.

Działanie oprogramowania polega na wyświetlaniu specjalnie dobranych obrazów - tzw. bodźców Gabora, które stanowią podstawowe bloki, z których nasz mózg buduje obraz rejestrowany przez oczy. Aby uzyskać najlepsze efekty, należy uruchamiać program 4 razy w tygodniu. Jedna sesja trwa 2. minut, więc nie zabiera zbyt dużo czasu. Istotne jest właściwie tylko, by nie wykonywać kilku ćwiczeń pod rząd oraz nie przerywać pojedynczej sesji - z wyjątkiem krótkich przerw. Cały cykl treningowy powinien trwać 8 tygodni.

Na stronie programu możemy przeczytać, że stałe polepszenie wzroku zauważalne jest po około 3. sesjach, a u niektórych osób pierwsze postępy widać jeszcze przed zakończeniem 16 treningu. Skuteczność programu wynosi podobno 100 proc., co zostało potwierdzone przez badania, których wyniki opublikowano niedawno w czasopiśmie "Current Biology". Zbadano grupę bejsbolistów, których wzrok poprawił się nawet do takiego stopnia, że byli w stanie wyraźnie dostrzec obiekty z 6 m, które normalna osoba widzi zaledwie z 2,2 m. Seitz pracuje już nad zastosowaniem swojej metody w ćwiczeniu innych zmysłów: od poprawy słuchu, po trening pamięci.

Program UltimEyes można kupić na stronie ultimeyesvision.com lub w iTunes Store za 5,9. dol. (18 zł).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (128)