Asystent Google wkrótce z funkcją rozpoznawania twarzy
Google zapowiedziało kolejny krok w rozwoju wirtualnego Asystenta. Aktualnie potrafi jedynie rozpoznawać mowę, ale wkrótce ma nauczyć się zapamiętywać nasze twarze. Nowa funkcja Google Asystenta ma nosić nazwę Face Match.
Asystent Google w Polsce działa już od dwóch tygodni. I chociaż działa już w języku polskim, to jego integracja z aplikacjami, jak i zwyczajami w naszym kraju jest jeszcze na niskim poziomie. Asystent nauczył się niedawno, czym jest niedziela handlowa.
Aktualnie możliwości asystenta mogą wydawać się ograniczone. Przede wszystkim Asystent Google może wykonywać zadania związane z podstawowymi funkcjami smartfona oraz z aplikacjami pochodzącymi od Google. Są to m.in. wysyłanie maili i sms-ów, wykonywanie połączeń, wyszukiwanie w Google, odnajdowanie trasy w Mapach, dodawanie wydarzeń w kalendarzu lub tworzenie listy zakupów.
Asystent Google z rozpoznawaniem twarzy
Tymczasem giganci z Mountain View pracują nad nowym rodzajem współpracy człowieka z Asystentem Google. Już nie tylko odpowie na nasze prośby, ale będzie widzieć nasze twarze. Funkcja rozpoznawania twarzy ma nosić nazwę Face Match.
Jak podaje serwis Android Police, w kodzie źródłowym ostatniej wersji Asystenta Google znaleziono ślady nowej funkcji. Znaleziono je w kodzie źródłowym nowej wersji Beta aplikacji.
W kodzie źródłowym Google Asystenta sekcja nosi nazwę "Avocado", co ma być prawdopodobnie tylko kryptonimem. Opisy kolejnych części kodu jednoznacznie sugerują, do czego mają służyć. Eksperci nie znaleźli bezpośrednich funkcji dotyczących konfiguracji rozpoznawania twarzy, ale zauważono filary niezbędne do ich stworzenia.
Po co rozpoznawanie twarzy w Asystencie Google?
Face Match prawdopodobnie będzie działać podobnie do Face ID znanego nam z iPhone'ów. Tak jak spojrzenie na ekran odblokowuje smartfona Apple, w przypadku telefonów korzystających z Asystenta Google, rozpoznawanie twarzy mogłoby być sposobem uwierzytelniania naszej tożsamości. Sugeruje się też, że może pomóc w ułatwieniach dostępu.
Google wprowadza nowości do Asystenta Google szybciej, niż się spodziewaliśmy. Jego rozwój w polskiej wersji językowej jest dosyć imponujący. Niedawno nauczono go rozpoznawać hasła takie jak "niedziela handlowa" czy podawać nam wiadomości z kraju, czy wiadomości sportowe.
Google rozwija nie tylko asystenta
Asystent Google ma kilka przydatnych funkcji. Jest zintegrowany z aplikacją Spotify w języku polskim, co pozwala z łatwością odtwarzać nasze ulubione utwory. Póki co uruchamianie takich funkcji Asystenta Google wymaga od nas odblokowania telefonu, ale wkrótce ma się to zmienić.
Google oprócz Asystenta Google rozwija także inne swoje usługi. Jedną z aplikacji dla Androida, która otrzymała ostatnio najwięcej aktualizacji jest zdecydowanie Google Maps. Zmieniono całkowicie wygląd jej sekcji i dodano bardzo przydatną funkcję "Odkrywaj". Google Maps staje się także zamiennikiem dla aplikacji nawigacyjnych dla kierowców. Niedawno dodano ograniczenia prędkości na mapach.
Nie podoba ci się Asystent Google? Jest sposób, aby go wyłączyć - czytaj więcej: Ok Google, jak wyłączyć Asystenta Google?