Twój telefon komórkowy zadba o twój sen

Twój telefon komórkowy zadba o twój sen

Twój telefon komórkowy zadba o twój sen
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
01.10.2008 14:11, aktualizacja: 01.10.2008 14:35

Fińscy uczeni wpadli na pomysł, jak wykorzystać telefon komórkowy do czuwania nad zdrowym snem i zmniejszyć stres pobudki.

Mikrofon telefonu komórkowego i specjalne oprogramowanie: za pomocą tego zestawu da się zdiagnozować zaburzenia snu. W dodatku można przy tym spać we własnym łóżku, zamiast w kosztownym - i często niedostępnym - laboratorium snu.

Naukowcy z Finlandii uznali, że mikrofon wbudowany w komórkę wystarczy, by zarejestrować dźwięki wydawane przez śpiącą osobę, pod warunkiem, że umieści się go np. pod poduszką lub prześcieradłem jej łóżka. Takie nagranie z telefonu pomoże specjaliście określić, na jakie zaburzenie snu cierpi dana osoba.

Obraz
© (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

Ale nie tylko ludzie, którzy mają problem ze snem skorzystają z tego wynalazku. Ma on pomóc każdemu lepiej rozpocząć dzień. W jaki sposób? Otóż program monitorujący sen jest sprzężony ze zwykłym budzikiem w komórce.

Program uaktywnia się na dwadzieścia minut przed terminem włączenia się alarmu. Zaczyna wtedy rejestrować odgłosy wydawane przez śpiącą osobę - ocenia jej oddech i ilość ruchów. Na tej podstawie program ustala, w jakiej fazie snu znajduje się śpiąca osoba.

Jeżeli śpi ona jak kamień - trudno, alarm budzika po prostu obudzi ją o zadanej porze. Natomiast, jeśli znajduje się w fazie płytkiego snu, program włącza delikatny sygnał pobudki przed właściwym alarmem. W ten sposób telefon łagodnie budzi swojego właściciela w najbardziej odpowiednim ku temu momencie. (PAP Life)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)