Twój iPhone zwolnił? Przyczyną może być premiera nowego modelu

Twój iPhone zwolnił? Przyczyną może być premiera nowego modelu

Twój iPhone zwolnił? Przyczyną może być premiera nowego modelu
Źródło zdjęć: © Youtube.com | Zrzut ekranu z serwisu YouTube
Aleksandra Grzegrzółka
11.09.2017 16:09

Apple od dawna podejrzewano o celowe postarzanie produktu. Brakuje jednak twardych dowodów. Badacze z Uniwersytetu Harvarda wpadli na ciekawy trop.

Wielu zarzuca Apple brak innowacyjności - każdy kolejny model iPhone'a w zasadzie niewiele różni się od poprzedniego. Smartfon broni się głównie designem - a także kultem, jaki otacza markę ze słynnym jabłuszkiem. Choć charyzmatycznego lidera technologicznego giganta już nie ma wśród nas, jego legenda dalej dokłada się do sukcesu Apple.

A jednak są i tacy, którzy posądzają firmę o cynizm i wykorzystywanie ludzkiej słabości do prestiżu, przy jednoczesnym zaniedbywaniu podstawowego obowiązku topowych marek - nadążania za konkurencją. Celowe postarzanie produktu to znana praktyka w świecie technologii. Często uciekają się do niej właśnie te marki, które aby sprzedać swój nowy, planują z wyprzedzeniem, kiedy stary ma się nieco zepsuć...

Obraz
© Laura Trucco, Google

Badacze z Uniwersytetu Harvarda postanowili to sprawdzić. Bez dowodów to w końcu tylko plotki - gdyby jednak udało się znaleźć jakąś poszlakę... Laura Trucco, jedna ze studentek pracujących w zespole wpadła na pomysł, jak to zrobić. Sprawdziła, kiedy użytkownicy częściej niż zwykle starali się wyszukać hasła na temat "iPhone wolno działa". Jak się okazuje, najczęściej pytanie zadawano zawsze przed premierą kolejnego modelu...Potem liczba takich zapytań gwałtownie malała.

Dla porównania zespół prześledził też historię wzrostu ilości zapytań dotyczącą nowych modeli Samsunga. Tu nie odnotowano podobnej tendencji – niektórzy złośliwie komentują, że jeśli marka nie jest technologiczna jedynie w teorii, manipulacja staje się zbędna. Są jednak i tacy, którzy bronią Apple, tłumacząc, że nikt nie zmusza niezadowolonych klientów do wymiany starego iPhone’a na kolejny – zawsze mogli wybrać inną markę. Są i głosy tych, dla których news nie jest niczym zaskakującym – w końcu Apple jest olbrzymią korporacją, której głównym celem jest zysk. A jakimi metodami się do niego dąży? Takimi, które działają. Poza technologicznymi pasjonatami mało osób zwraca uwagę na wszystkie detale, lub nie wie, że w ogóle powinien – za to wielu przyznaje, że dla nich telefon ma być po prostu ładny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)