Zaprojektuj sobie logo

Zaprojektuj sobie logo

Zaprojektuj sobie logo
Źródło zdjęć: © IDG
15.07.2008 16:30, aktualizacja: 15.07.2008 18:22

Przy zakładaniu własnej firmy, zespołu muzycznego, strony internetowej, czy promowaniu produktu potrzebne jest nam rzucające się w oko i rozpoznawalne logo. Możemy zamieścić je bannerach, wizytówkach, plakatach, czy nagłówkach listów. Zawsze można się zgłosić się do firm projektowych, które po odebraniu nam ostatnich drobnych z portfela zaprezentują nam logo, które wcale nie musi być do końca zgodne z naszymi wyobrażeniami i oczekiwaniami. Proponujemy zachować "kasę" na ciekawsze cele, a logo stworzyć samemu. Pomogą nam w tym wyspecjalizowane aplikacje służące właśnie do projektowania znaków graficznych.

Zapewniamy, że nawet osoba średnio obeznana z tajnikami grafiki komputerowej może za pomocą prezentowanych poniżej programów uzyskać naprawdę świetne efekty. Co równie ważne nakłady finansowe na oprogramowanie takiego typu nie są wysokie. Zanim zakupimy jakiekolwiek oprogramowanie dobrze jest wiedzieć, że istnieją narzędzia umożliwiające nam zaprojektowanie logo bezpośrednio na stronie internetowej. Czasem wiąże się to oczywiście z drobną, bądź grubszą opłatą. Przykładem bardzo prostego generatora logo jest Logo Creator. Mamy do wyboru zaledwie pięć szablonów, wybór czcionki, jej wielkości, koloru ( także tła ), a także możliwość wstawienia przycisku z oddzielnym tekstem. Portal oznaczony jest znaczkiem "beta" i na razie należy go traktować jedynie jako ciekawostkę.

Obraz
© Niewyszukane logo stworzone w kilka sekund (fot. IDG)

Nieco więcej ma do zaoferowania serwis LogoEyes.

Wystarczy tam wejść, by za pomocą sześciu kroków ( ostatni krok to wpłacenie pieniędzy ) stworzyć własne firmowe logo. W pierwszym kroku wybieramy styl rysunku przy logo ( _ image _ ). Określamy to wybierając czy nasza firma jest innowacyjna i technologicznie zaawansowana, lub doświadczona, budząca zaufanie i stabilna, czy też kreatywna i nastawiona na klienta. Krok drugi to wybór branży ( _ industry _ ), których jest w sumie 30 ( Ubrania i Biżuteria, Dzieci, Edukacja, Architektura itd. ). Trzecim krokiem jest wybranie symbolu obecnego na naszym logo ( _ symbol _ ). Twórcy portalu twierdzą, że w ich bazie znajduje się ponad 2. tysięcy obiektów. W kroku czwartym określamy nazwę naszego przedsiębiorstwa ( name ) oraz dobieramy odpowiednią czcionkę - wybór niestety nie jest specjalnie duży.

Obraz
© (fot. IDG)

Finalny punkt procesu to układ ( _ layout _ ). Tutaj możemy dobrać odpowiedni rozmiar i kolor zarówno logo jak i symbolu, obracać je, odbijać lustrzanie, czy też powiększać. Gdy dojdziemy do wniosku, że nasze dzieło jest już gotowe pozostaje nam jedynie kliknąć na krok szósty - zakup ( _ buy _ ). Przy okazji możemy jeszcze sprawdzić jak logo prezentuje się na wizytówkach i dokonać zakupu - 69 dolarów za samo logo w wysokiej rozdzielczości ( w formacie EPS, JPG oraz GIF ), bądź 99 dolarów za logo z projektem wizytówki. Stosunek możliwości do ceny nie przedstawia się zbyt zachęcająco.

Z innych serwisów tego typu można wymienić Logoease czy też Logo Maker. Przejdźmy jednak do pierwszej aplikacji "z krwi i kości" przeznaczonej do projektowania logotypów. Programami które wpadły nam w oko i zostały umieszczone w tym przeglądzie są: _ Logo Design Studio _, _ AAA Logo 2008 _, _ Logosmartz _, _ Logo Creator _, _ Company Logo Designer _, _ Xara 3D _, oraz _ VidLogo _.

Logo Design Studio

Oto i pierwszy zawodnik. Tuż po instalacji okazało się jednak, że mój program antywirusowy ( darmowy _ Avira Antivir Personal _ ) podejrzewa plik wykonywalny programu o wszystko co najgorsze. Prawdopodobieństwo, że alarm jest prawdziwy było niewielkie, więc postanowiłem jednak zaryzykować i trapiony ciągłymi komunikatami o niebezpiecznym oprogramowaniu rozpocząłem pracę z programem. Firma Summitsoft oferuje nam program w wersji próbnej, którą możemy testować za darmo przez 30 dni. Wszystkie projekty wykonane w tej wersji będą miały dopisek _ "Trial Version" _. Wersja ta także pozbawiona jest opcji zapisywania, eksportowania i drukowania projektów. Możemy korzystać z ograniczonej ilości przykładowych logo ( w pełnej wersji do dyspozycji mamy ich ponad 50. ). Z grupy różnych kategorii wybieramy interesujący nas projekt który możemy dowolnie modyfikować, bądź też zaczynamy pracę nad "czystą kartką". Zasadniczo praca z programem nie różni się od pracy z prostymi edytorami grafiki wektorowej. Każdy kto miał do
czynienia z takimi programami będzie się czuł jak u siebie w domu.

Obraz
© (fot. IDG)

Za pomocą edytora możemy wstawiać rozmaite kształty ( elipsa, prostokąt, romb, czy gwiazda ), bitmapowe obrazki, graficzne obiekty z bazy programu ( w pełnej wersji ponad 2500 ), czy tekst. Ten ostatni możemy wyginać, falować, lub rozciągać. Każdy obiekt traktowany jest oddzielna warstwa, na której możemy przeprowadzać operacje kolorowania ( gradient, tekstura, edycja kontrastu, nasycenia itp. ). Dodatkowo możemy skorzystać z efektów cieniowania obiektu, rozmycia, dodania ramki czy efektu płaskorzeźby. Pierwszy rzut oka na przykładowe projekty wykonane za pomocą tego programu, przynosi wrażenie, że efekty działania programu nie powalają na kolana. Możliwości w projektowaniu symboli w _ Logo Design Studio _ może i są ograniczone, ale nawet za pomocą tak prostych narzędzi można uzyskać tak ciekawe efekty - jak ten na powyższym zrzucie ekranowym.

Pełna wersja kosztować nas będzie 29.99 dolarów. _ Logo Design Studio _ do działania wymaga systemu Windows w wersji 2000/XP/Vista. Testowanie programu było ciekawym doświadczeniem, ale mimo to pośpiesznie usunąłem go z twardego dysku, by oprogramowanie antywirusowe przestało mnie nękać. Nie udało mi się stwierdzić żadnych uszkodzeń spowodowanych wrogimi działaniami, więc alarm najprawdopodobniej faktycznie był fałszywy. Gotowe projekty możemy zapisać w formacie JPEG, TIFF, GIF, PNG, WMF, BMP i PDF.

AAA Logo 2008

W porównaniu do poprzedniego programu zasada projektowania pozostaje ta sama , ale możliwości są o wiele większe. Większe możliwości równa się wyższa cena. Interfejs programu także wydał nam się bardziej intuicyjny. Pełna wersja programu kosztuje już 59 dolarów, bądź 37.9 euro. Na początku pracy standardowo wybieramy interesujący nas projekt, bądź też zaczynamy pracę od zera. Program udostępnia nam bogatą bazę kształtów i obiektów ( ponad 8000 ) co sprawia, że sama zabawa z programem może potrwać ładny kawałek czasu. _ AAA Logo 2008 _ udostępnia nam podgląd każdego edytowanego obiektu. Możemy je dowolnie edytować, to znaczy zmieniać wielkość, obracać, odbijać, kolorować, dodawać obrysowanie, cień, wypełnienie, a w przypadku tekstu również zawijać. Przemyślany i przyjazny interfejs użytkownika powoduje, że praca z programem jest czystą przyjemnością.

Obraz
© (fot. IDG)

Jeśli już musiałbym się do czegoś przyczepić to byłoby to, że wybieranie obiektów za pomocą kursora myszy nie zawsze działa idealnie. Na całe szczęście twórcy udostępnili opcję wybierania obiektów z menu. Oczywiście wersja próbna _ AAA Logo 2008 _ ma swoje dość poważne ograniczenia - baza obiektów jest solidnie ograniczona ( podobnie jak czcionek - w pełnej wersji mamy ich do dyspozycji ponad 500 rodzajów ), nie możemy zapisywać swoich projektów, a na ekranie przez cały czas towarzyszyć nam będzie napis "demo". Wymagania programu są praktycznie żadne, zadowoli się bowiem systemem Windows w dowolnej wersji i... procesorem Pentium. Formaty wyjściowe które udostępnia program to GIF, PNG, JPG, BMP i TIFF. Kolejną aplikacją w tym przeglądzie która prezentuje podobny stopień zaawansowania jest...

Logosmartz 5.0

Aplikacja jest bardzo podobna w obsłudze do swojego poprzednika i oferuje mniej więcej te same możliwości. Program oferuje nam ponad 10. gotowych projektów logo oraz ponad 4000 symboli graficznych do wykorzystania. Do obiektów możemy dodawać efekty wypełniania ( gradient ), konturowania, cieniowania i obrysowania. Zaznaczyć należy, że są one edytowalne w większym stopniu niż u poprzednika. Na przykład w przypadku cienia może być on rzucany w dowolnym kierunku, możemy regulować jego moc, dystans, a nawet rozmycie. W procesie twórczym możemy również wykorzystywać predefiniowane style co może znacznie przyśpieszyć pracę.

Obraz
© (fot. IDG)

Program zrobił na nas pozytywne wrażenie - wszystkie potrzebne opcje są pod ręką, a obsługa jest intuicyjna. Formaty wyjściowe programu to GIF, JPG, PNG, TIFF, EPS lub Vector EPS. Wymagania sprzętowe są śmiesznie niskie. _ LogoSmartz 5.0 _ zadowoli się procesorem Pentium 133Mhz, 128 MB RAM i systemem Windows 98 ( bez żadnego problemu pracował na 32-bitowym Windows Vista SP1 ). Cena pełnej wersji programu wynosi 39.95 dolarów.

Demonstracyjna wersja _ LogoSmartz _ pozbawiona jest opcji zapisu gotowych projektów. Na minus programu można zaliczyć to, że przy podstawowych czynnościach jak na przykład kasowanie obiektu, program lubił "zadumać się" na chwilę i to na naprawdę solidnym sprzęcie. Przerwy nie były jednak na tyle długie, by powodowały dyskomfort pracy. Wersja demo zezwala na uruchomienie programu 14 razy.

Logo Creator

Ta aplikacja występuje w aż 10 różnych wersjach. Dziewięć z nich to wersje wyspecjalizowane, które kosztują jedynie 29.95 dolarów. Pozwalają one na zaprojektowanie logo z uwzględnieniem konkretnej branży ( _ Corporate _, _ Business _, _ Sports _, _ Real Estate _, _ Entertainment _, _ Travel _, _ Spirituals _, _ Alphabet _ oraz _ Web _ ). Każda z tych wersji udostępnia 50 projektów logo do wykorzystania. Jeśli chcemy mieć to wszystko na raz, odpowiednią dla nas wersją będzie opcja dziesiąta o nazwie _ Mega Pak _. Jest to wszystkie dziewięć wersji połączonych w jedną, co daje nam łącznie 48. projektów logo i ponad 1000 elementów graficznych. Cena niestety jest "nieco" wyższa bowiem wynosi 179.95 dolarów.

Obraz
© (fot. IDG)

Warto też wspomnieć, że program występuje zarówno w wersji dla Windows jak i MacOS. Wersja demo oprócz restrykcji dotyczących ilości uruchomień i czasu w którym możesz to zrobić daje nam dostęp jedynie do 7 projektów logo, ale jest w zasadzie w pełni funkcjonalnym programem - nie dodaje do projektów żadnych znaków wodnych, ani nie ogranicza zapisu. Po rejestracji - tutaj - w ciągu 24 godzin otrzymasz mail w którym znajdziesz szczegóły co do pobrania wersji demo ( a przynajmniej powinieneś go dostać ). Dostępny jest 30-dniowy trial w czasie którego można uruchomić program 16 razy. Aplikacja posiada kilka opcji których na próżno szukać u poprzedników. Przede wszystkim możemy swobodnie edytować przezroczystość obiektów. Opcje tekstu to nie tylko formatowanie, kolorowanie, cieniowanie, rozmywanie i konturowanie, ale także między innymi efekty neonu, metalicznego połysku, jarzenia, czy uzyskania głębi 3D. Nawet w wersji demo do naszej dyspozycji pozostawiono też wiele
obiektów graficznych jak efektownych różnokolorowych kul, kształtów, obiektów o właściwościach szkła, banerów, czy artystycznych "maźnięć" ( swooshes ). Mamy także spore możliwości w obróbce dowolnej wczytanej do programu bitmapy. Dzięki wykorzystaniu techniki przeciągnij i upuść ( drag'n'drop ) obsługa jest banalna i przyjemna. Pod Windows Vista SP1 program korzysta z możliwości procesorów Intel Quad Core i AMD X4 ( wykorzystuje wszystkie cztery rdzenie ) co także należy zapisać mu na plus ( nie testowane pod Windows XP ). Na dokładkę dołożono jeszcze generator sloganów ( oczywiście po angielsku ). Gotowe projekty możemy zapisać w formatach GIF ( także TransparentGIF ), JPG, TIFF, PNG ( także TransperentPNG ), oraz PDF. Jest to naprawdę świetny program i kolejnym zawodnikom tego mini przeglądu ciężko będzie przeskoczyć ustawioną przez niego poprzeczkę.

Company Logo Designer

Ta aplikacja nie jest w zasadzie programem do edycji logo, ale do ich generowania. Po prostu włączamy program, wpisujemy nazwę która ma się znaleźć na logo, a _ Company Logo Designer _ wygeneruje najróżniejsze wzory i obiekty wraz z naszym napisem. Nie istnieje tu edycja w dosłownym tego słowa znaczeniu ( nie licząc wyboru koloru i paru pomniejszych parametrów ) - możemy jedynie klikać na opcje kształtów, koloru, rotacji czy tekstu uzyskując w ten sposób różne wyniki. Całość przypomina strzelanie z karabinu maszynowego z zawiązanymi oczami - w końcu może się zdarzyć, że w coś trafimy, czyli w tym przypadku - uzyskamy efekt który nas interesuje.

Obraz
© Company Logo Designer - prościej już nie można (fot. IDG)

Każdy kto będzie chciał wygenerować swoje logo bez zakupu pełnej wersji programu poczuje się srodze rozczarowany - wersja demo nie dość, że nie umożliwia eksportu logo to jeszcze skutecznie blokuje zarówno klawisz _ Print Screen _ jak i narzędzia do przechwytywania obrazu ( np. _ Fraps _ ). W pełnej wersji programu istnieje możliwość zapisania projektu między innymi w postaci obrazka ( BMP, JPG, PNG, TGA, TIF i GIF ), ikony, okładki CD, a nawet jako wygaszacza ekranu. Jakie wzorki i obiekty można uzyskać po zakupie pełnej wersji programu możecie sprawdzić klikając na ten link. Proponuję teraz zboczyć lekko w stronę grafiki trójwymiarowej i tu z pomocą przy wykreowaniu logo przychodzi nam...

Xara 3D

Ta aplikacja to narzędzie o naprawdę dużych możliwościach, które pozwala na kreowanie trójwymiarowych logo i innych obiektów w dziecinnie prosty sposób. Równie prosta jest animowanie gotowych projektów co czyni z Xary 3D produkt wyjątkowo atrakcyjny dla osób nie lubiących przekopywać się przez niezliczone ilości menu i podmenu. Jeśli szukasz programu do stworzenia logo na stronę internetową, materiał video, prezentację czy animowany banner nie mogłeś trafić lepiej.

Obraz
© Xara 3D - programy do grafiki trójwymiarowej potrafią być proste i przyjemne w obłudze (fot. IDG)

Ze względu na możliwości programu, wypadałoby poświęcić mu oddzielny artykuł, ale ze względu na przejrzysty i przyjazny dla użytkownika interfejs jest on niewyobrażalnie prosty w obsłudze. Wszyscy zainteresowani powinni nie zwlekając zerknąć na stronę programu.

VidLogo

Na koniec przedstawiamy program którego zastosowaniem jest umieszczanie elementów graficznych, w tym także napisów na dowolnym materiale video. Jego wbudowane możliwości w kreowaniu logo są bardzo skromne, bowiem ograniczają się do wyboru czcionki, jej wielkości oraz koloru, jednak możemy skorzystać z dowolnego elementu graficznego, zarówno w postaci statycznego obrazu, jak i animacji.

Obraz
© (fot. IDG)

Obsługa programu ogranicza się do wskazania wejściowego pliku video, oraz formatu wynikowego ( Windows Media Video, MPEG lub AVI ). Następnie umieszczamy w upatrzonym przez siebie miejscu logo, określając przezroczystość danego koloru i stopień przezroczystości całego elementu. Dostępne są także podstawowe ustawienia audio oraz video ( wybór kodeka i tym podobne ). Jest to narzędzie płatne, wersja niezarejestrowana umieszcza w losowych miejscach filmu logo producenta.

Mamy nadzieję, że dzięki temu krótkiemu przeglądowi łatwiej znajdziecie oprogramowanie za pomocą którego w prosty sposób stworzycie własne logo. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich aplikacji kreowanie logo może być naprawdę świetną zabawą i czystą przyjemnością.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)