Rosyjski dron, który poradzi sobie w każdych warunkach

Rosyjski dron, który poradzi sobie w każdych warunkach
Źródło zdjęć: © UIC

12.03.2015 12:40, aktual.: 12.03.2015 13:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Należący do rosyjskiego koncernu zbrojeniowego Rostiech oddział UIC (United Instrument Corporation) zaprezentował działający prototyp pojazdu bezzałogowego, który wyeliminować ma wszystkie wady tego typu maszyn. Będzie w stanie startować i lądować na niemal dowolnym podłożu, sprawdzając się doskonale w różnych warunkach. Być może posłuży również jako baza dla kolejnego, bardzo ambitnego projektu.

Maszyna o nazwie kodowej Czirok (Cyraneczka) to hybrydowy dron, łączący cechy pojazdu powietrznego i poduszkowca. Dzięki wtłaczanemu pod spód pojazdu powietrzu jest on w stanie unosić się nad powierzchnią i przemieszczać niezależnie od jakości podłoża. Według producenta jest w stanie poradzić sobie nie tylko nad ziemią pokrytą śniegiem czy piaskiem, jeziorem czy rzeką, ale również nad np. wyboistą, kamienną drogą. To o tyle ważne, że w przypadku tego rozmiaru dronów start i lądowanie są często najbardziej problematycznymi etapami ich obsługi.

Czirok ma sobie doskonale poradzić z tymi trudnościami, jednocześnie pełniąc rolę wszechstronnej maszyny rozpoznania i ataku. Dron wykonany jest w całości z materiałów kompozytowych, waży około 750 kilogramów, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi ok. 10 metrów. Dzięki zastosowanym komponentom jest w stanie wznieść się na wysokość ok. 6 kilometrów a jego efektywny zasięg to ok. 2,5 tysiąca kilometrów. Po zastosowaniu odpowiednich modyfikacji maszyna może przewozić bomby oraz rakiety – zwykłe i samonaprowadzane.

Jak podaje na swoich stronach internetowych Rostiech, 750-kilogramowa maszyna jest już ukończona. Jej w pełni funkcjonalny egzemplarz zostanie zaprezentowany na pokazie lotniczym MAKS w dniach 25 – 30 sierpnia w mieście Żukowski (obwód moskiewski). Producent chce, żeby również jeszcze w tym roku maszyna odbyła swój pierwszy lot.

Jeżeli firmie uda się pozyskać fundusze na rozwój tego projektu, planuje stworzenie jego większej, rozszerzonej wersji. Aktualnie znajduje się ona w fazie wstępnych założeń, ale – jak podaje Rostiech – teoretyczne podstawy do wyprodukowania 2-tonowego drona, bazującego na tej samej technologii, są już gotowe. W przypadku takiego modelu konieczne jednak będzie zapewnienie znacznie lepszych niż w przypadku mniejszego brata osiągów.

Jeżeli uda się osiągnąć ten cel, powstanie dron, zdolny do operowania w dwóch trybach – załogowym i bezzałogowym. Maszyna ta będzie się mogła również pochwalić bardzo dużą ładownością. Według nieoficjalnych informacji dron ma być zdolny do przewożenia nawet trzech ludzi wraz z szeregiem różnego rodzaju uzbrojenia. Od tradycyjnych pocisków, przez uzbrojenie samonaprowadzane aż po rakiety inteligentne.

To czy tak duży dron w ogóle powstanie zależeć jednak będzie na razie od sukcesu podstawowej wersji Cziroka. Do czasu jej pierwszych lotów zapewne nic nowego o planach Rostiecha nie usłyszymy. A niezależnie od tego, jakie one będą, rosyjska armia zyska zapewne bardzo groźną maszynę.

_ DG _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)