Zaczarowane pióro, niczym znany Polakom zaczarowany ołówek

Zaczarowane pióro, niczym znany Polakom zaczarowany ołówek
Źródło zdjęć: © 3Doodler

20.02.2013 15:37

Piszące roztopionym plastikiem "pióro" pozwala tworzyć trójwymiarowe obiekty - prawie jak drukarka 3D - informuje New Scientist.

Pióro 3Doodle jest dziełem amerykańskiej firmy WobbleWorks i podobnie jak drukarka 3. wykorzystuje plastik, topiony z pomocą zasilanego z sieci grzejnika.

Piórem można normalnie pisać na płaskiej powierzchni, ale gdy podniesie się je z niej w górę, z końcówki wydobywa się zastygające w powietrzu tworzywo. Na stronie New Scientista można zobaczyć film, w którym takie pióro tworzy plastikową “sprężynkę", a nawet "rysuje" model wieży Eiffla (najpierw rysuje się płaskie kratownice, zgrzewane następnie w całość).

Ważnym elementem pióra jest mały wentylator, przyspieszający zastyganie plastiku.

Pieniądze na dopracowanie produktu –. około 30 tys. dolarów - mają zostać zebrane dzięki zajmującej się wspieraniem nowych koncepcji stronie Kickstarter. Jeśli uda się zebrać odpowiednią sumę, 3Doodle trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku. Miałoby kosztować 75 dolarów. Planowana jest wersja bezprzewodowa, ale jej stworzenie nie będzie łatwe.

Choć używanie pióra jest bardzo proste, wymaga ostrożności, bowiem temperatura rozgrzanego plastiku sięga 27. stopni Celsjusza – jest równie gorący, co rozgrzana lutownica. Dlatego to raczej narzędzie niż zabawka.

W przyszłości WobbleWorks chciałoby także wyprodukować wersję pióra do tworzenia jadalnych struktur 3D, na przykład ażurowych słodyczy. Teoretycznie pióro mogłoby topić cukier. Wkrótce mają się rozpocząć testy takiej wersji, o obniżonej temperaturze końcówki.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)