Wyszukiwarka torrentów chce udowodnić własną legalność

Wyszukiwarka torrentów chce udowodnić własną legalność

Wyszukiwarka torrentów chce udowodnić własną legalność
Źródło zdjęć: © WP.pl
23.03.2009 16:14

Operator kanadyjskiej wyszukiwarki torrentów isoHunt stanie przed obliczem sądu najwyższej instancji kanadyjskiej prowincji British Columbia. W procesie, w którym uczestniczy także kanadyjski związek producentów muzycznych CRIA, isoHunt Web Technologies Inc. zamierza potwierdzić legalność swojego działania w stosunku do muzyki chronionej przez prawa autorskie, a zarazem wyjaśnić, czy firma jako operator wyszukiwarki zindeksowanych treści może być w ogóle odpowiedzialna za ewentualne naruszenia prawa.

Jeszcze we wrześniu 200. roku Gary Plung, prezes isoHunt Inc., skierował petycję w tej sprawie do Sądu Najwyższego Kolumbii Brytyjskiej (Supreme Court of British Columbia). Oprócz isoHunt.com firma prowadzi także strony torrentbox.com i podstropolis.com. W ramach pierwszego przesłuchania przed sądem prawnik isoHunt Arthur Grant porównał usługę do zwykłej wyszukiwarki i zwrócił uwagę na fakt, iż Google i Yahoo! także odsyłają do treści chronionych prawem autorskim: "isoHunt to wyszukiwarka i w swoim sposobie działania niczym nie różni się od Google'a" – tak brzmi zasadnicze stanowisko w linii obrony firmy.

W dalszej części swojej argumentacji isoHunt powołuje się na wyrok procesu w sprawie Betamax z 1984 roku: wtedy producent magnetowidów wideo bronił się przed zarzutami amerykańskiego przemysłu filmowego, który chciał go pociągnąć do odpowiedzialności za nielegalne kopie filmów tworzone za pomocą urządzeń do nagrywania. Według podawanych przez siebie danych isoHunt ma ponad 20 milionów regularnych użytkowników, a w jej indeksie znajdują się ponad 44 miliony plików BitTorrent. Zdecydowanego oddzielenia technik rozpowszechniania treści od rodzaju rozpowszechnianych treści domagają się też adwokaci w procesie The Pirate Bay. Wyrok w sprawie tej prawdopodobnie największej wyszukiwarki torrentów jest spodziewany w połowie kwietnia.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)