Anomos: anonimizujący klient torrentów

Anomos: anonimizujący klient torrentów

Anomos: anonimizujący klient torrentów
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
12.06.2009 15:18, aktualizacja: 15.06.2009 09:08

W dwudziestą rocznicę chińskiej masakry dokonanej na własnych obywatelach programiści projektu Anomos wydali bazujące na BitTorrencie oprogramowanie przeznaczone do anonimowego pobierania danych z sieci P2P.

W systemie wymiany plików korzystających z Anomosatylko tracker zna tożsamość osoby pobierającej zasoby. Pozostali uczestnicy komunikacji nie mają bezpośredniej styczności ze sobą, a zamiast tego wykorzystują szyfrujące przekaźniki, podobne do tych, z którymi mamy do czynienia na przykład w sieci anonimizującej Tor. Z powodu tej cechy oprogramowaniu udaje się omijać bazujące na inspekcji pakietów firewalle zaprogramowane tak, aby blokować ruch pochodzący z sieci peer-to-peer.

Obraz

Motywacją twórców było stworzenie sieci służącej do bezpiecznej i anonimowej wymiany informacji, odpornej na działania reżimów i korporacji branży rozrywkowej inwigilujących użytkowników lub przekonujących klasę rządzącą do wprowadzania ograniczeń i śledzenia użytkowników.

W przyszłym tygodniu planowane jest uruchomienie pierwszego oficjalnego trackera sieci, natomiast już teraz można testować system publikując podany na stronie plik torrent. Do poprawnego działania oprogramowanie wymaga otwartego portu TCP o numerze 6881.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)