Wózek inwalidzki kierowany głosem i ruchem oka

Wózek inwalidzki kierowany głosem i ruchem oka
Źródło zdjęć: © SXC.hu

14.03.2012 13:21, aktual.: 14.03.2012 15:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Uczeni z Politechniki w Leiria opracowali prototyp wózka inwalidzkiego kierowanego głosem oraz ruchem oka. Nowy pojazd dla niepełnosprawnych dostępny będzie na rynku za około 2,5 tys. euro.

Według prof. Ricardo Martinho, koordynatora zespołu badawczego, nowy sprzęt można uznać za produkt kategorii low cost. Całkowity koszt jego wyrobu oceniany jest na 100. euro.

„Udało nam się skonstruować automatyczny wózek inwalidzki za rozsądną cenę. Komercjalizacja naszego urządzenia jest kwestią czasu, gdyż rozpoczęliśmy już ostatnie prace nad designem pojazdu”. - powiedział prof. Martinho.

Uczeni z Politechniki w Leiria szacują, że nowatorski sprzęt może zostać wprowadzony do masowej produkcji w cenie zaledwie 2,5 tys. euro, czyli o kilka razy taniej niż inne modele sterowanych wózków inwalidzkich.

Inną zaletą opracowanego w Leirii prototypu jest możliwość adaptacji sprzętu do większości dostępnych na rynku wózków inwalidzkich bez automatycznego napędu.

Nowy pojazd posiada m.in. przenośny komputer oraz dwa silniki akumulatorowe. W skład wyposażenia wózka wchodzi też mikrofon, dzięki któremu użytkownik może wydawać komendy dotyczące kierunku jazdy. Dodatkową pomocą w przemieszczaniu się pojazdu są dwie kamery połączone z komputerem.

„Pierwsza z nich rejestruje ruch oka, którym można sterować wózek, z kolei druga –. analizuje obrazy na ścieżce poruszania się pojazdu, chroniąc go przed ewentualną kolizją z obiektami znajdującymi się na drodze” - dodał Ricardo Martinho.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)