Terenowy wózek inwalidzki

Terenowy wózek inwalidzki

Terenowy wózek inwalidzki
Źródło zdjęć: © Florida State University
07.01.2011 12:05, aktualizacja: 07.01.2011 12:15

Elektryczny wózek inwalidzki, umożliwiający niepełnosprawnemu bezpieczne poruszanie się niemal w każdym terenie opracowali uczeni z College of Engineering Florida State University

Elektryczny wózek inwalidzki, umożliwiający niepełnosprawnemu bezpieczne poruszanie się niemal w każdym terenie opracowali uczeni z College of Engineering Florida State University (FSU) - poinformowały: "EurekAlert" i "Florida State University".

Podstawą nowej konstrukcji stał się laserowy czujnik rodzaju drogi z pojazdów wojskowych sprzężony z małym dalmierzem laserowym. Ocenia on stan terenu i odległość od poszczególnych przeszkód.

Naukowcy opracowali konstrukcję z dwoma kołami dużej średnicy, wyposażonymi w elektryczne silniki o dużej mocy w ich bębnach i wysokopojemnościowe akumulatory litowo-jonowe. Po obu stronach wózka umieszczono dwie pary kółek pomocniczych o mniejszej średnicy, zawieszonych na osobnym, niezależnym systemie amortyzacji.

Dolna część siedzenia z ramą na nogi, może być podnoszona, aby można było pokonywać przeszkody terenowe. Układ kierowniczy stanowi mały panel z joystickiem umieszczony w prawej poręczy wózka. Po lewej stronie wózka znajduje się wmontowany z tyłu układ sterowania wyposażony we własny komputer oraz stacja dokowania przeznaczona na laptop.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)