Wielka baza danych o Polakach budzi kontrowersje

Wielka baza danych o Polakach budzi kontrowersje22.01.2010 10:27
Wielka baza danych o Polakach budzi kontrowersje
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

W resorcie spraw wewnętrznych i administracji trwa praca nad
projektem Pl.ID. Jego najbardziej znanym elementem jest stworzenie nowego dowodu osobistego, wyposażonego w czip - pisze "Rzeczpospolita".

Jednak - jak dowiedziała się "Rzeczpospolita" - w ramach tego projektu budowany jest również system, który ma scalić w jedną bazę dane o Polakach gromadzone dotychczas w trzech rejestrach: PESEL, bazie dowodów osobistych oraz aktach stanu cywilnego. W dodatku nowy system będzie współpracował jeszcze z kilkoma innymi bazami. Chodzi przede wszystkim o rejestry: Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców oraz Centralna Ewidencja Wydanych i Unieważnionych Paszportów.

288764295213496467

Resort zainteresowany jest też integracją systemu z innymi rejestrami, w polu zainteresowania MSWiA są też dane gromadzone przez Ministerstwo Zdrowia oraz ewidencję gruntów.

System budowany przez resort od początku budził zastrzeżenia rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego oraz głównego inspektora danych osobowych Michała Serzyckiego a także organizacji społecznych zabiegających o ochronę prywatności - podkreśla "Rzeczpospolita".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Komentarze (0)