Wideorozmowy przez Skype'a w jakości HD na komputerze i telewizorze

Wideorozmowy przez Skype'a w jakości HD na komputerze i telewizorze

Wideorozmowy przez Skype'a w jakości HD na komputerze i telewizorze
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
05.01.2010 14:38, aktualizacja: 05.01.2010 15:38

Każdy, kto ma łącze internetowe o przepustowości co najmniej 1 Mb, będzie mógł już wkrótce prowadzić rozmowy wideo za pośrednictwem programu VoIP Skype w wysokiej rozdzielczości.

W firmowym blogu spółka zapowiada obsługę wideoczatów z rozdzielczością sięgającą 1280×78. punktów obrazu przy 30 pełnych klatkach na sekundę. Mimo iż różni producenci proponują już kamerki zdolne do obsługi HD, w celu korzystania ztakich połączeń konieczny będzie specjalny nowy model.

Obraz
© FVtouchCam N1 firmy faceVision jest pierwszą kamerką internetową certyfikowaną dla Skype HD ze zintegrowanym enkoderem H.26. (fot. heise-online.pl)

Podobnie jak w momencie wprowadzenia obsługi VGA w Skypie 3.6 we wrześniu 2007 roku, także i tym razem Skype ściśle współpracuje z producentami sprzętu. O ile wtedy niezbędna była certyfikowana przez Skype’a kamera Logitecha, o tyle teraz do korzystania z nowej jakości usług niezbędne będą urządzenia firm faceVision (FVtouchCam N1) i In Store Solutions (Freetalk HD Pro, Freetalk HD Pro Plus)
. Cecha szczególna kamer: aby odciążyć peceta, sprzęt zawiera własny enkoder wideo H.264. Ceny kamerek z obsługą H.264 mają się kształtować pomiędzy 70 i 140 dolarów.

Dzięki wspomaganemu sprzętowo kodowaniu wideo do obsługi wideotelefonii w jakości HD w Skypie 4.2 beta dla Windows mogą się nadawać także stosunkowo słabsze komputery z procesorami dwurdzeniowymi od 1,8 GHz; jak wszystko na to wskazuje, obsługa wideo w takiej jakości dla Maców albo maszyn linuksowych na razie nie jest nawet planowana.

Obraz
© W Skype HD telewizory płaskoekranowe chce wyposażać między innymi LG (fot. heise-online.pl)

A tymczasem także producenci telewizorów tacy jak LG i Panasonic chcą wyposażać swoje modele telewizorów płaskoekranowych w Skype HD, za pomocą którego każdy będzie mógł wygodnie prowadzić rozmowy via Skype. Specjalne mikrofony mają zapewniać wystarczająco dobrą jakość przekazywanego dźwięku, tak aby użytkownik nie musiał mówić głośniej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)