Telefonia w jakości HD już w Polsce

Telefonia w jakości HD już w Polsce
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

01.03.2010 11:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

FreecoNet, jako pierwszy operator w Polsce, umożliwił prowadzenie rozmów telefonicznych w jakości HD

Wprowadzenie HD Voice oznacza dla użytkowników FreecoNet lepszą jakość dźwięku rozmów telefonicznych, a wkrótce także usług dodanych. - „HD Voice korzysta z szerokopasmowych kodeków (g722), które próbkują dźwięk 1. tys. razy na sekundę, w zakresie od 150 Hz do 7 kHz. Tradycyjna telefonia - oparta na wąskopasmowym łączu PSTN - umożliwia próbkowanie dźwięku z prędkością 8 tys. razy na sekundę i korzystanie z częstotliwości od 200 Hz do 4 kHz. Porównując specyfikacje obu systemów można śmiało stwierdzić, że HD Voice zapewnia istotnie lepszą jakość dźwięku. Z jej pomocą można bezbłędnie rozpoznać głos każdego rozmówcy, w tym trudny akcent obcojęzyczny, dzięki czemu przekaz treści jest płynny i zrozumiały. Wrażenie z rozmowy jest takie, jakby nasz rozmówca był w tym samym pokoju” - tłumaczy Jan Wyrwiński, Prezes Zarządu FreecoNet SA.

Możliwość rozmawiania w technologii HD nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami dla użytkowników FreecoNet. Obaj rozmówcy muszą jedynie posiadać aparat telefoniczny obsługujący szerokopasmowy kodek g722. W przypadku, gdy jeden z telefonów obsługuje wyłącznie kodeki wąskopasmowe, połączenie zostanie ustanowione w jakości właściwej dla tego właśnie standardu. W trosce o ułatwienie użytkownikom wyboru odpowiednich rozwiązań technicznych, FreecoNet testuje sprzęt i prowadzi jego certyfikację. Logotyp HD Voice, którym oznaczony jest dany produkt, daje gwarancję, że w pełni umożliwia on połączenia w jakości HD. Tego typu telefon to np. Siemens Gigaset A580 IP, który jest obecnie do nabycia we FreecoNet za złotówkę. Sprzęt VoIP, który wspiera technologię HD Voice, staje się coraz szerzej dostępny na rynku. Zaawansowane telefony IP mają w swojej ofercie m.in. Gigaset, AVG czy Yealink.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

HD Voice w telefonii to w Polsce nowość. Wprowadzenie tej technologii w kilku krajach (w tym w Polsce) całkiem niedawno, bo na tegorocznych targach CES w Las Vegas, zapowiedział Orange. FreecoNet jest prekursorem nowych standardów jakości rozmów telefonicznych w naszym kraju, ale w niedługim czasie wszyscy operatorzy telekomunikacyjni pójdą z pewnością w jego ślady i zaoferują rozmowy w jakości HD jako standardową usługę dla abonentów. Różnica w dźwięku jest bowiem na tyle wyraźna, że klient, który raz z niej skorzysta i porówna z dźwiękiem tradycyjnym, z pewnością będzie wymagać takiej samej jakości od swojego obecnego operatora. O tym, jaka to jest różnica, można się przekonać pod adresem www.hdvoice.pl przy pomocy specjalnie do tego stworzonego nagrania demo. Znajdują się tam również szczegółowe informacje o technologii HD Voice.

Wprowadzenie technologii HD Voice to tylko jedno z narzędzi, za pomocą których FreecoNet chce zrewolucjonizować rynek telekomunikacyjny w Polsce. Kolejną niespodzianką, którą ujawniono w ubiegłym tygodniu jest porozumienie o fuzji FreecoNet i Tlenofon. Pozwoli ona stworzyć największego polskiego dostawcę telefonii internetowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także