Wiadomości SMS pomagają leczyć malarię

Wiadomości SMS pomagają leczyć malarię

Wiadomości SMS pomagają leczyć malarię
08.08.2011 12:15

Naukowcy z Kenii dowiedli, że wiadomości tekstowe wysyłane do pracowników służby zdrowia mogą znacząco poprawić jakość opieki nad pacjentami chorymi na malarię

Naukowcy z Kenii dowiedli, że wiadomości tekstowe wysyłane do pracowników służby zdrowia mogą znacząco poprawić jakość opieki nad pacjentami chorymi na malarię - wynika z badań, których wyniki opublikował "The Lancet".

"Ten eksperyment pokazał, że prosta interwencja w postaci wiadomości SMS może poprawić przestrzeganie procedur leczenia przez pracujących w służbie zdrowia o ponad 2. proc." - powiedział Dejan Zurovac z Kenya Medical Research Institute, który prowadził badanie.

Obraz

Test, przeprowadzony w Kenii wśród 11. pracowników służby zdrowia, polegał na codziennym wysyłaniu do części z nich wiadomości tekstowej. Zawierała ona m.in. wskazówki dotyczące leków, przypomnienie o obowiązku kontroli stanu pacjentów oraz cytat motywacyjny. Przed badaniem, właściwą opiekę otrzymywało nieco ponad 20 proc. chorych. Odsetek ten wzrósł do niemal 50 proc. po jego zakończeniu. Efekt utrzymywał się nawet pół roku po zaprzestaniu wysyłania wiadomości.

Właściwe stosowanie lekarstw oraz ciągła opieka nad pacjentami są niezwykle ważne. Pozwalają nie tylko ukończyć leczenie, ale również zapobiegają uodpornieniu się wywołujących malarię pasożytów na poszczególne leki.

Dodatkową zaletą wprowadzenia systemu przypomnień tego typu jest niski koszt oraz łatwość z jaką można rozszerzyć jego stosowanie na większą skalę.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)