Bioniczne palce - szansa dla wielu osób

Bioniczne palce - szansa dla wielu osób

Bioniczne palce - szansa dla wielu osób
16.12.2009 15:24, aktualizacja: 16.12.2009 16:34

Touch Bionics, poinformowało, o dostępności na rynku ProDigits - bionicznych palców, przez nią opracowanych. To pierwsze na świecie tego rodzaju rozwiązanie dla pacjentów, którzy stracili palce dłoni.

Używając ProDigits, kontrolowanych przez ludzkie mięśnie, można wykonywać więcej codziennych czynności wymagających użycia obu rąk np. nalać sobie wody do kubka z maszyny znajdującej się w biurze, odbierać talerze z jedzeniem w bufecie, trzymać sztućce, napić się ze szklanki.

Naciąga się je na pozostałości ręki, jak rękawiczki. Protezy palców pokryte są zabezpieczającym je silikonem i zasilane baterią, zwykle umieszczoną na zgięciu nadgarstka lub przedramienia.

Obraz
© (fot. Touch Bionics)

Michael Bailey, używający ProDigits mówi: "Wystarczy mi 5 minut na ubranie palców. Mam wrażenie, jakby one należały do mnie, były częścią mnie."

Nowe rozwiązanie testowano od listopada 200. roku. W ciągu ostatnich dwóch lat, ok. 30 ludzi wypróbowało ich działanie podczas testów klinicznych. Byli wśród nich pianistka i były amerykański żołnierz Navy, który stracił palce w wypadku samolotu.

ProDigits jest przeznaczone dla ludzi, którzy stracili jeden lub więcej palców (łącznie z kciukiem) w wyniku choroby, anomalii genetycznych, amputacji, wypadku. Przewiduje się, że ok. 40.00. Amerykanów i 1,2 mln. ludzi na świecie może skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia.

- Nigdy wcześniej nie było takiego rozwiązania dla społeczności z częściową amputacją ręki - informuje Phil Newman, dyrektor ds. marketingu Touch Bionics w Livingston, Szkocja - ProDigits jest urządzeniem, które pozwala chwytać i przywraca ludzi do ich przed amputacyjnego poziomu funkcjonalności i niezależności.

Bioniczne palce mają dwa rodzaje czujników tak, aby można je było dostosować do różnych uszkodzeń dłoni.

Pierwszy z nich zawiera mioelektryczne czujniki na skórze, które wyłapują sygnał generowany podczas pracy mięśni. "Sygnał jest rozpoznawany i wysyłany do układu elektronicznego" - mówi Hugh Gill, dyrektor ds. technologii i produkcji w Touch Bionics w rozmowie z DOTmed News. Dzięki czytaniu tych elektrycznych impulsów, urządzenie pozwala użytkownikowi otwierać i zamykać bioniczne palce.

Nie wszyscy pacjenci mają jednak odpowiednią budowę anatomiczną, by elektrody mogły działać optymalnie. Dla nich jest inne rozwiązanie - czuła na nacisk podkładka, która nazwana została rezystorem czułym na siłę (the force sensitive resistor, FSR). "Gdy się ją naciśnie, napięcie zmienia się proporcjonalnie do siły nacisku. Rezystor wysyła wówczas sygnał do palców i w ten sposób ma się nad nimi kontrolę" - wyjaśnia Hugh Gill. FSR znajduje się na dłoni lub na pozostałej części palca, na skórze. Nawet, jeśli brakuje kciuka, nacisk z pobliskich mięśni aktywuje podkładkę i zapewni kontrolę ruchu.

Obraz
© (fot. Touch Bionics)

Bionicznym palcem można wskazywać na przedmiot. Pozwala na to specjalny mechanizm, który rozpoznaje moment zablokowania palca. Na przykład, jeśli przyciśnie się palec wskazujący do jakiegoś obiektu i zewrze pozostałe palce, dłoń wie, że powinna trzymać palec wskazujący wyciągnięty. Ta cecha może być też używana przy witaniu się z kimś lub odbieraniu telefonu.

Pacjenci, zanim zaczną stosować to urządzenie, najpierw przechodzą testy fizyczne i emocjonalne w jednej z klinik Touch Bionics. Jeśli okaże się, że można u nich zastosować ProDigits, urządzenie jest przygotowywane dla każdego pacjenta z osobna. Kosztuje to w tej chwili 35.00. - 40.000 funtów.

Za takie pieniądze pacjent może wybrać sobie kolor silikonowej skóry: kolorową, taką jak u robotów lub podobną do ludzkiej skóry. Firma wykonująca powleczenie palców jest w stanie nawet wyprodukować piegi, włosy lub inne specjalne cechy.

"Częściowa amputacja stanowi największą grupę wśród wszystkich amputacji ręki, a ProDigits zapewnia funkcjonalną protezę mioelektryczną - zapewnia Jack Uellendahl, specjalista ds. protez klinicznych z Hanger Prosthetics and Orthotics. - Tutaj każdy palec spełnia swą funkcję, pozwalając na dopasowanie się do wielu różnych konfiguracji braku ręki. Ruch tej protezy jest naturalny, dostarczając bardziej eleganckiego rozwiązania przywracania funkcji dłoni niż to było kiedykolwiek możliwe".

Obraz
© (fot. Touch Bionics)

"Włączenie na nowo do życia zawodowego i prywatnego jest bardzo ważne dla pacjenta po traumatycznym wydarzeniu. Utrata części ręki to duże wyzwanie estetycznie i funkcjone - tłumaczy Stuart Mead, dyrektor generalny Touch Bionics. - Naszym celem jest zrobić wszystko by przywrócić funkcje pacjenta i interakcje z innymi ludźmi w życiu codziennym i w pracy".

Touch Bionics nawiązała kontakty na całym świecie i kanały dystrybucyjne w ponad 40 krajach by wesprzeć rozprowadzanie ProDigits ze swego Centrum Doskonałości w Livingston, Scotland. Na stronie internetowej tej firmy brak jednak polskiego dystrybutora.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)