Motywujące SMS-y pomagają rzucić palenie

Motywujące SMS‑y pomagają rzucić palenie

Motywujące SMS-y pomagają rzucić palenie
01.07.2011 11:09

Palacze próbujący się rozstać z nałogiem mają dwukrotnie większe szanse na sukces, jeżeli ich starania są wspomagane przez motywujące do rzucenia palenia wiadomości tekstowe

Palacze próbujący się rozstać z nałogiem mają dwukrotnie większe szanse na sukces, jeżeli ich starania są wspomagane przez motywujące do rzucenia palenia wiadomości tekstowe - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Lancet".

Caroline Free wraz z zespołem z London School of Hygiene and Tropical Medicine przebadała 580. palaczy, którzy chcieli rzucić palenie. 2915 palaczy otrzymywało podczas trwania projektu SMS-y motywujące do walki z nałogiem, 2885 uczestników dostawała SMS-y kontrolne o treści neutralnej.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Wiadomości motywujące przekonywały palaczy do rzucenia nałogu konkretnego dnia, dodawały wiary, że im się uda, zawierały porady, jak utrzymać aktualną wagę i pomagały poradzić sobie z głodem nikotynowym. "Chęć zapalenia papierosa średnio trwa mniej niż 5 minut. Żeby o niej zapomnieć spróbuj popijać napój powoli, dopóki głód nikotynowy nie minie" - to treść jednego z takich SMS-ów.

Abstynencja była sprawdzana testem na obecność nikotyny w ślinie uczestników. Ci, którzy zgłaszali, że rzucili palenie, a okazało się, że palą nadal, byli liczeni jako palacze.

Wyniki pokazały, że osoby z grupy motywowanej SMS-ami miały dwukrotnie większą szansę na rzucenie palenia, w porównaniu do grupy kontrolnej. Zdaniem autorów pracy, tego typu metoda powinna być dostępna jako dodatkowa pomoc oprócz istniejących sposobów wspomagających rzucanie palenia.

"SMS-y są łatwą, tanią i wygodną dla palaczy metodą wsparcia w rozstaniu z nałogiem. Ludzie opisywali je jako przyjazne i przyznawali, że pomogły im zwalczyć pokusę sięgnięcia po papierosa" - dodaje dr Free.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)