Koronawirus w Polsce? Alert RCB. Wiadomości SMS dla osób przyjeżdżających do kraju

Koronawirus w Polsce? Alert RCB. Wiadomości SMS dla osób przyjeżdżających do kraju
Źródło zdjęć: © RCB

27.02.2020 11:36, aktual.: 07.04.2020 11:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koronawirus budzi coraz większy niepokój wśród mieszkańców naszego kraju. W związku z potencjalnym zagrożeniem epidemiologicznym RCB wysyła wiadomości SMS do wszystkich osób, które wracają do Polski z zagranicy.

Koronawirus sieje postrach we Włoszech. Na Półwyspie Apenińskim zarażonych jest już ponad 450 osób, potwierdzono też 12 przypadków śmiertelnych. Władze Italii robią wszystko co mogą, aby powstrzymać rozprzestrzeniający się wirus, jednak wśród wielu Włochów panuje przekonanie, że wybuch prawdziwej epidemii jest tylko kwestią czasu. W związku z tym masowo wykupują towary ze sklepowych półek, w celu zabezpieczenia się na najbliższe tygodnie.

Powody do niepokoju mają także Polacy, dla których północne tereny Włoch są jednym z ulubionych kierunków podczas zimowych ferii. Chociaż władze nie potwierdziły jeszcze przypadku zarażenia koronawirusem w naszym kraju, wielu naszych rodaków obawia się, że będzie to nieuniknione. W związku z potencjalnym zagrożeniem epidemiologicznym, osoby, które powracają do naszego kraju z zagranicy otrzymują alert SMS od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Treść wiadomości brzmi następująco:

Uwaga! Ministerstwo Zdrowia: Zagrożenie koronawirusem. Zapoznaj się z informacjami na stronie http://gov.pl/koronawirus lub zadzwoń na infolinię: 800 190 590.

RCB przypomina, że aby zminimalizować ryzyko zarażenia, należy stosować się do następujących zaleceń:

  • często myć ręce
  • stosować odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
  • unikać dotykania oczu, nosa i ust
  • zasięgnąć pomocy medycznej – jeśli występuje gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu

- Jeżeli zaobserwujemy u siebie symptomy choroby, a wróciliśmy z obszaru ryzyka, należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do szpitala zakaźnego. Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. wirusa Covid-19 przed podjęciem decyzji o wyjeździe - czytamy w komunikacie RCB.

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo

Koronawirus rozprzestrzenia się w ekstremalnie szybkim na tempie. Według najnowszych informacji, na całym świecie zarażonych jest już ponad 82 tysiące osób. Odnotowano także około 2 800 zgonów. Najwięcej przypadków zakażeń poza Chinami kontynentalnymi odnotowano w Korei Południowej.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej choroby skutkującej śmiercią są osoby starsze, z obniżoną odpornością.

Informacje na temat ilości zarażonych osób można śledzić na bieżąco za pomocą interaktywnej mapy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (25)
Zobacz także