Webby Awards wręczone po raz trzynasty

Webby Awards wręczone po raz trzynasty

Webby Awards wręczone po raz trzynasty
Źródło zdjęć: © IDG.pl
06.05.2009 12:00, aktualizacja: 06.05.2009 12:15

Międzynarodowa Akademia Sztuki Cyfrowej i Nauki ogłosiła wyniki kolejnej, trzynastej z rzędu edycji konkursu na najlepsze strony i serwisy internetowe. O tegoroczne nagrody Webby rywalizowało 10 tysięcy witryn. Oprócz wyróżnień w licznych kategoriach jury konkursu przyznało również nagrody specjalne, m.in. dla najlepszego artysty, najlepszej aktorki oraz najlepszego występu komediowego.

Prestiżowe wyróżnienia nazywane popularnie "Oscarami Internetu" przyznawane są co roku już od dwunastu lat. Konkursowi patronuje liczne grono firm, wśród których obecne jest również wydawnictwo IDG. O nagrody Webby rywalizowano w czterech głównych kategoriach: strony internetowe, reklama interaktywna, film i wideo online oraz Mobile. Oprócz tego przyznano wyróżnienia specjalne - artystą roku został Trent Reznor, lider zespołu Nine Inch Nails, nagrodzony za wykorzystanie potencjału Sieci do innowacyjnych form promocji muzyki. Jak pamiętamy udostępnił on album NIN "The slip" w całości do bezpłatnego pobrania z oficjalnej strony zespołu, wykorzystywał też sieci wymiany plików do dystrybuowania wysokiej jakości wideo.

Na miano najlepszej aktorki zasłużyła Sarah Silverman - filmy wideo z jej udziałem udostępnione w Internecie: "The Great Schlep" oraz prezentowany poniżej "I'm f...ing Matt Damon" zdobyły ogromną popularność. Pierwsza z wymienionych produkcji zdobyła ponadto tegoroczne Webby za najlepszy film o tematyce politycznej.

Pamiętacie Lisę Kudrow i jej kreację w serialu "Przyjaciele"? Lisa zdobyła w tym roku Webby za wyróżniający się występ komediowy - mowa o serii filmów z cyklu "Web Therapy". Specjalną nagrodę (osobistość roku filmu i wideo) przyznano też Sethowi MacFarlane, twórcy kreskówek "Głowa rodziny" i "American Dad"

Poniżej prezentujemy wybranych laureatów z kategorii stron internetowych.

Najlepszy serwis informacyjny - BBC - http://www.bbc.com/news

Najlepszy serwis społecznościowy - Digg - http://www.digg.com

Najlepsza strona domowa/powitalna - Adidas - http://www.adidas.com

Najlepszy projekt wizualny (estetyka) - The Turbo Gene Test - http://www.saab.com/turbogenetest

Elektronika użytkowa - Secret Services - http://tomtomsecrets.com

Edukacja - Smarthistory - http://smarthistory.org

Gry - Club Penguin - http://www.clubpenguin.com

Muzyka - NPR Music - http://www.npr.org

Polityka - The Huffington Post - http://huffingtonpost.com

Nauka - Cassini Mission Website - http://saturn.jpl.nasa.gov

Oprócz nagród przyznawanych przez jury własnych zwycięzców wybierali również internauci. Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie Webby Awards.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)