Nowe multipleksy na telewizję czy internet? UKE: trwają dyskusje

O częstotliwości z zakresu 700 MHz, które zostaną uwolnione po wyłączeniu sygnału analogowego, nie tylko w Polsce, spierają się branże telekomunikacyjna i telewizyjna. – Przed nami decyzja, czy kolejne multipleksy będą przeznaczone na telewizję. A jeśli tak, to czy będą one płatne – mówi Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Nowe multipleksy na telewizję czy internet? UKE: trwają dyskusje
Źródło zdjęć: © SXC.hu

Toczą się dyskusje, czy nie przeznaczyć tych częstotliwości na rozwój szerokopasmowego internetu. W tej chwili są uruchomione trzy multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej, na których znajduje się 2. programów.

– _ To jest odtworzenie obecnej telewizji analogowej, która jest dostępna bezpłatnie, tylko za opłatą abonamentową RTV, którą płacimy co miesiąc _ –. mówi Agencji Informacyjnej Newseria Magdalena Gaj, prezes UKE.

Naziemna telewizja cyfrowa jest wprowadzana w Polsce systematycznie od 201. roku. Przekaz cyfrowy – w porównaniu do telewizji analogowej – umożliwia odbiór o wiele większej liczby kanałów, dodatkowo w wysokiej jakości.

Na MUX-1 znajdują się trzy kanały TVP (TVP1 HD, TVP2. TVP INFO) oraz Eska TV, TTV, Polo TV i ATM Rozrywka. W 2014 roku, po zwolnieniu miejsc przez TVP, na multipleksie znajdą się kolejne kanały. Zostaną one wyłonione w konkursie, który Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosi wczesną jesienią.

Na drugim multipleksie znalazły się: Polsat, TVN, TVN7. TV4, TV Puls, TV Puls2, TV6, Polsat Sport News. Do końca przyszłego roku programy mają być emitowane z 48 obiektów, co pozwoli objąć zasięgiem ponad 97 proc. populacji kraju. MUX-3 jest w całości zapełniony programami TVP: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO (regionalne), TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia.

Tradycyjny sygnał analogowy zostanie ostatecznie wyłączony do 3. lipca 2013 roku, co umożliwi uruchomienie kolejnych dwóch multipleksów.

– _ Nie jesteśmy w stanie w tej chwili powiedzieć na sto procent, że te nowe multipleksy będą przeznaczone na telewizję. A jeśli będą przeznaczone, to powinniśmy rozpocząć dyskusję i zastanowić się, czy nie powinny być odpłatne. Trzy multipleksy, które mamy, to jest teraz 21 kanałów, które są darmowe. Być może to jest liczba wystarczająca. Nie wydaje mi się, że nadawcy będą chcieli wchodzić na kolejny nowy multipleks, jeśli nie będą mogli za to pobierać opłaty. Po prostu nie będzie im się to biznesowo składało _ –. tłumaczy Magdalena Gaj.

W ramach Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, który jest głównym decydentem w tej sprawie, jak i na poziomie Unii Europejskiej toczą się dyskusję, czy nie przeznaczyć tych częstotliwości na rozwój szerokopasmowego internetu.

– _ Na świecie zaczynają się już dyskusje na temat tego, aby z tych kolejnych multipleksów, które powstaną po włączeniu naziemnej telewizji cyfrowej, czyli tzw. siedemsetki (700 MHz), nie utworzyć drugiej dywidendy cyfrowej, czy jednak nie przeznaczyć tych częstotliwości na usługi łączności elektronicznej, czyli na mobilny, szybki dostęp do internetu _ –. wyjaśnia prezes UKE.

Jak podkreśla, rozwiązania tej kwestii nie należy spodziewać się w najbliższym czasie. Decyzje zapadną najwcześniej w 201. roku.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)