USA: inwigilacja w sieciach społecznościowych

USA: inwigilacja w sieciach społecznościowych

USA: inwigilacja w sieciach społecznościowych
03.12.2009 15:54, aktualizacja: 03.12.2009 16:53

Amerykańska organizacja obywatelska Electronic Frontier Foundation (EFF) zażądała od rządu USA i agencji rządowych wydania informacji o tym, czy i w jaki sposób rząd wykorzystuje sieci społecznościowe do zbierania danych i inwigilowania.

Amerykańska organizacja obywatelska Electronic Frontier Foundation (EFF)
zażądała od rządu USA i agencji rządowych wydania informacji o tym, czy i w jaki sposób rząd wykorzystuje sieci społecznościowe do zbierania danych i inwigilowania.

Pozew złożony przed federalnym sądem okręgowym (PDF) w San Francisco jest następstwem wielu wniosków wystosowanych przez organizacje, do czego mają prawo na podstawie Freedom of Information Act (FOIA). Ministerstwo sprawiedliwości, agencja CIA, ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego i inne agencje takie jak FBI nie udzieliły na nie odpowiedzi – czytamy w komunikacie. EFF współpracuje w tych działaniach z Samuelson Clinic, ośrodkiem działającym przy Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Obraz

Istnieją informacje, według których rząd Stanów Zjednoczonych wykorzystuje sieci społecznościowe do śledztw – czytamy w treści pozwu. Z dokumentów sądowych wynika, że agenci FBI obserwowali na Facebooku i LinkedIn działalność programisty WWW i aktywisty Aarona Schwartza. FBI przeszukało dom pracownika socjalnego, gdy w czasie spotkania G20 za pomocą Twittera informował on demonstrantów o ruchach policji. Z kolei z artykułu w "Boston Globe" wynika, że policjanci, używając sfałszowanych kont na Facebooku i w innych sieciach społecznościowych działają w sposób niejawny. Inni śledczy szukali tam dowodów na spożywanie alkoholu przez nieletnich.

EFF domaga się wydania rządowych dyrektyw w zakresie pracy z sieciami społecznościowymi i analizy pozyskiwanych tam danych. Organizacja powołuje się przy tym na ustawę FOIA, zgodnie z którą każdemu obywatelowi USA przysługuje prawo do wiedzy o tym, jakie informacje i w jakich okolicznościach są zbierane na jego temat – powiedział James Tucker, student Samuelson Clinic, który bierze udział w akcji EFF. W czasie, kiedy parlament USA debatuje nad lepszą ochroną danych w sieciach społecznościowych, należy ujawnić, w jakim zakresie dostępne w nich informacje są wykorzystywane już teraz.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)