Edward Snowden ostro zaatakował Facebooka. "Inwigilacja pod przykrywką mediów społecznościowych"

Edward Snowden ostro zaatakował Facebooka. "Inwigilacja pod przykrywką mediów społecznościowych"

Edward Snowden ostro zaatakował Facebooka. "Inwigilacja pod przykrywką mediów społecznościowych"
Źródło zdjęć: © East News | Kyodo
Arkadiusz Stando
19.03.2018 15:14

Były pracownik CIA opublikował mocny tweet w kierunku Facebooka, po tym, jak gigant zablokował konto firmy Cambridge Analytica. Zajmowała się ona analizą danych podczas kampanii Donalda Trumpa.

Portal społecznościowy oskarżył firmę o to, że ta nie usunęła danych, które rzekomo zostały zebrane od użytkowników Facebooka w niewłaściwy sposób. Snowden twierdzi, że to wina portalu, a nie firmy Cambridge Analytica.

"Przedsiębiorstwa zarabiające pieniądze przez konsolidację i handel prywatnymi danymi zostały kiedyś określone jako "przedsiębiorstwa inwigilujące". Przemianowanie ich na "media społecznościowe" było najbardziej udanym oszustwem od czasu nazwania Departamentu Wojny Departamentem Obrony."

Te ostre słowa w swoim tweecie napisał Snowden. Według niego giganci tacy jak Facebook, są jak narzędzia wywiadu pod przykrywką mediów społecznościowych.

"Facebook zarabia pieniądze, zbierając i sprzedając szczegóły życia prywatnego jego użytkowników, nie tylko to, co dobrowolnie publikują." - mówi Snowden. "Nie są ofiarami. Są wspólnikami" - dodaje.

Cambridge Analytica zaprzecza, jakoby w błędny sposób zebrali dane. Firma wydała oficjalne oświadczenie, w którym informuje, że w pełni przestrzegali warunków korzystania z Facebooka. O całej sprawie możecie przeczytać podtym linkiem, w serwisie Money.pl.

Cała sprawa wyszła na jaw dzięki byłemu szefowi działu badań firmy Cambridge Analytica. Według jego informacji, firma nielegalnie zdobyła dane 50 milionów użytkowników Facebooka. Twierdzi, że miało to na celu tworzenie profili psychologicznych wyborców, aby wykorzystać je w trakcie kampanii wyborczej Trumpa. Wszystko tłumaczy na nagraniu opublikowanym w serwisie YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)