Coraz młodsze dzieci na portalach społecznościowych

Coraz młodsze dzieci na portalach społecznościowych
Źródło zdjęć: © jupiterimages

19.04.2011 10:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z portali społecznościowych korzystają coraz młodsze dzieci. W UE aż 77 proc. dzieci w wieku 13-16 lat i 38 proc. w wieku 9-12 lat ma tzw. własny profil. W Polsce jeszcze więcej - odpowiednio 81 i 58 proc. - podała w poniedziałek Komisja Europejska

Niestety - komentuje wyniki sondażu Komisja Europejska - bardzo często dzieci i ich rodzice nie wiedzą o podstawowych zagrożeniach dla prywatności w portalach społecznościowych.

Obraz
© (fot. jupiterimages)

"Jedna czwarta dzieci korzystających z portali społecznościowych, takich jak Facebook, Hyves, Tuenti, Nasza-Klasa, SchuelerVZ, Hi5. Iwiw lub Myvip, przyznaje, że ich profil jest +publiczny+, co oznacza, że każdy może go zobaczyć, a w wielu przypadkach profile zawierają ich adresy lub numery telefonów" - informuje KE.

Najczęściej z portali społecznościowych korzystają dzieci w Holandii, gdzie aż 7. proc. 9-12-latków ma własny profil na jednym z takich portali. Następne w kolejności są: Litwa, Dania i Polska, gdzie 58 proc. 9-12-latków twierdzi, że ma własny profil w takim portalu. We Francji najmniej - 25 proc.

Portale społecznościowe są jeszcze bardziej popularne wśród nastolatków - 7. proc. dzieci w wieku 13-16 lat twierdzi, że ma profil w takim portalu - najwięcej w Norwegii 92 proc., Słowenii (91 proc.) i w Czechach (90 proc.), najmniej w Rumunii (63 proc.) i Bułgarii (68 proc.). W Polsce - 81 proc.

KE przypomina, że pośredniczyła w osiągnięciu w 200. roku porozumienia, w ramach którego główni operatorzy portali społecznościowych zgodzili się na wdrożenie odpowiednich środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa w internecie dla swoich niepełnoletnich użytkowników. Wkrótce KE opublikuje raport oceny wdrażania tego porozumienia.

"Wszyscy operatorzy portali społecznościowych powinni zatem natychmiast wprowadzić domyślne ustawienia dla profili nieletnich użytkowników, pozwalające na dostęp tylko znajomym z zatwierdzonej listy i uniemożliwiające dostęp za pośrednictwem wyszukiwarek. Wszyscy operatorzy, którzy nie podpisali jeszcze unijnego porozumienia w sprawie zasad bezpieczniejszego korzystania z portali społecznościowych, powinni niezwłocznie do niego przystąpić, tak by zapewnić bezpieczeństwo naszych dzieci" - powiedziała odpowiedzialna za agendę cyfrową komisarz Neelie Kroes.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)