UE chce umożliwić agencjom ścigającym terrorystów dostęp do kont bankowych

UE chce umożliwić agencjom ścigającym terrorystów dostęp do kont bankowych

UE chce umożliwić agencjom ścigającym terrorystów dostęp do kont bankowych
21.07.2009 16:22

Komisja Europejska planuje umożliwienie organom ścigania zajmującym się zwalczaniem terroryzmu dostępu do danych o transferach bankowych międzynarodowego towarzystwa Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT)

Donosi o tym dziennik "Handelsblatt", który według własnych deklaracji znalazł się w posiadaniu projektu Komisji Europejskiej. Zgodnie z nim dane mają być pobierane z nowego centrum obliczeniowego w Szwajcarii, które właśnie powstaje w okolicach Zurychu i we wrześniu zacznie funkcjonować na dobre.

To nowe centrum obliczeniowe ma zajmować się rejestrowaniem danych o przepływach finansowych w Europie, które są realizowane w holenderskiej miejscowości Zouterwoude. Pochodzące stamtąd informacje są obecnie odwzorowywane i zapisywane w amerykańskim Culpeper. Stały dostęp władz USA do tych danych był dla SWIFT solą w oku. Jeszcze w październiku ubiegłego roku organizacja zdecydowała się na pozbawienie władz amerykańskich dostępu do danych z krajów Wspólnoty Europejskiej. Teraz według doniesień dziennika Wspólnota zamierza samodzielnie analizować dane na potrzeby organów śledczych, aby udostępniać je na żądanie amerykańskim agencjom wymiaru sprawiedliwości. W kolejnym etapie planowane jest utworzenie własnego programu antyterrorystycznego na wzór tego działającego w USA.

Europejski inspektor ds. ochrony danych osobowych Peter Hustinx ostrzega przed poważnymi naruszeniami prywatności Europejczyków. Swoje protesty zgłasza także Parlament Europejski, ale mimo tego Komisja Europejska chce zatwierdzić nowe plany jeszcze w tym tygodniu. Dwudziestu siedmiu przedstawicieli krajów Wspólnoty zamierza przyjąć stosowny projekt brukselskiej Komisji w środę, a 27 lipca zatwierdzą go ministrowie spraw zagranicznych. Potem ma zostać podpisane nowe porozumienie z USA w sprawie przekazywania wrażliwych danych osobowych – wszystko bez udziału Parlamentu Europejskiego. Eksperci prawni i finansowi działający w Parlamencie zapowiadają swój sprzeciw wobec propozycji Komisji. W liście do niej przytaczanym przez "Handelsblatt" zauważają, że Parlament w tym procesie nie może być pomijany.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)