UE chce umożliwić agencjom ścigającym terrorystów dostęp do kont bankowych

UE chce umożliwić agencjom ścigającym terrorystów dostęp do kont bankowych

21.07.2009 16:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Komisja Europejska planuje umożliwienie organom ścigania zajmującym się zwalczaniem terroryzmu dostępu do danych o transferach bankowych międzynarodowego towarzystwa Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT)

Donosi o tym dziennik "Handelsblatt", który według własnych deklaracji znalazł się w posiadaniu projektu Komisji Europejskiej. Zgodnie z nim dane mają być pobierane z nowego centrum obliczeniowego w Szwajcarii, które właśnie powstaje w okolicach Zurychu i we wrześniu zacznie funkcjonować na dobre.

To nowe centrum obliczeniowe ma zajmować się rejestrowaniem danych o przepływach finansowych w Europie, które są realizowane w holenderskiej miejscowości Zouterwoude. Pochodzące stamtąd informacje są obecnie odwzorowywane i zapisywane w amerykańskim Culpeper. Stały dostęp władz USA do tych danych był dla SWIFT solą w oku. Jeszcze w październiku ubiegłego roku organizacja zdecydowała się na pozbawienie władz amerykańskich dostępu do danych z krajów Wspólnoty Europejskiej. Teraz według doniesień dziennika Wspólnota zamierza samodzielnie analizować dane na potrzeby organów śledczych, aby udostępniać je na żądanie amerykańskim agencjom wymiaru sprawiedliwości. W kolejnym etapie planowane jest utworzenie własnego programu antyterrorystycznego na wzór tego działającego w USA.

Europejski inspektor ds. ochrony danych osobowych Peter Hustinx ostrzega przed poważnymi naruszeniami prywatności Europejczyków. Swoje protesty zgłasza także Parlament Europejski, ale mimo tego Komisja Europejska chce zatwierdzić nowe plany jeszcze w tym tygodniu. Dwudziestu siedmiu przedstawicieli krajów Wspólnoty zamierza przyjąć stosowny projekt brukselskiej Komisji w środę, a 27 lipca zatwierdzą go ministrowie spraw zagranicznych. Potem ma zostać podpisane nowe porozumienie z USA w sprawie przekazywania wrażliwych danych osobowych – wszystko bez udziału Parlamentu Europejskiego. Eksperci prawni i finansowi działający w Parlamencie zapowiadają swój sprzeciw wobec propozycji Komisji. W liście do niej przytaczanym przez "Handelsblatt" zauważają, że Parlament w tym procesie nie może być pomijany.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)