Ubuntu Hardy Heron stawia pierwsze kroki

Ubuntu Hardy Heron stawia pierwsze kroki
Źródło zdjęć: © ubuntu

01.11.2007 14:30, aktual.: 02.11.2007 09:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Minęło pół miesiąca od czasu premiery dystrybucji Ubuntu Gutsy Gibbon i rozgłos nią spowodowany zaczyna zanikać. Nie oznacza to jednak, że twórcy dystrybucji zrobili sobie przerwę. Rozpoczęły się prace nad edycją Hardy Heron, oznaczoną numerem 8.04.

Następca Gutsy Gibbon jest dopiero w bardzo wczesnej fazie rozwoju. W tej chwili ważą się losy wielu pomysłów, które mogą zostać zrealizowane w edycji Hardy Heron. Innymi słowy twórcy tworzą zarys innowacji, które mają się znaleźć w wersji 8.04. Mimo to, pojawiło się już kilka prawdopodobnych ( póki prace nie ruszą pełną parą nie można mówić o konkretach ) zapowiedzi zmian, chociaż nie są one dokładnie sprecyzowane.

Twórcy planują całkowitą renowację menedżera oprogramowania działu restricted. Struktura aplikacji zostanie zbudowana od początku. Oryginalna architektura menedżera jest zaprojektowana przede wszystkim dla własnościowych sterowników, co w przyszłości może uniemożliwić dalszy rozwój systemu zarządzania sterownikami. Prawdopodobnie pojawi się interfejs graficzny zarówno dla środowiska Gnome, jak i KDE. Twórcy wspominają również o narzędziu do formatowania partycji w wielu systemach plików z obsługą szyfrowania LUKS. Wraz z nim ma się pojawić możliwość zmiany etykiety dysków twardych.

Użytkownicy przyszłego systemu będą ( być może ) mieć do dyspozycji nowe narzędzia konfiguracyjne połączeń ADSL i Dial-up. Mimo iż byłyby one doskonałą aplikacją do zmiany preferencji sieci, ich głównym zadaniem będzie automatyczna detekcja i inicjalizacja połączenia.

Modernizacji ulegnie również funkcja dodaj/usuń w menedżerze oprogramowania. Polegałaby ona przede wszystkim na stworzeniu o wiele dokładniejszej bazy opisów dostępnych aplikacji, wraz z ocenami i zrzutami ekranu.

Zmiany dotkną także program rozruchowy Ubuntu, który chociaż zdaje egzamin, ma wiele niedoróbek, takich jak niepoprawna obsługa niektórych czcionek i błędne wskazania paska ładowania.

Wymienione powyżej nowinki to tylko niektóre z kilkudziesięciu propozycji. Pełne zestawienie można odnaleźć pod tym adresem - https://blueprints.launchpad.net/sprints/uds-boston-2007/+roadmap.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także