Geubuntu, czyli Ubuntu w artystycznym wydaniu

Geubuntu, czyli Ubuntu w artystycznym wydaniu

10.12.2007 20:00, aktual.: 11.12.2007 10:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Twórcy dystrybucji Geubuntu ukazali światu nowe wydanie swojego systemu o nazwie Luna Nuova. Jest to kolejna niezwykle udana modyfikacja najpopularniejszego systemu GNU/Linux, Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon.

Geubuntu to nieoficjalna modyfikacja Ubuntu ( nie jest ona połączona z projektem Ubuntu, tak jak np. Kubuntu ). Plusem jest fakt, iż twórcy nie próbują w niej na siłę wprowadzać własnych "udogodnień". Cały projekt skupia się na zachowaniu wszystkich funkcji bazowego Ubuntu, lecz w nowej oprawie. Zamiast środowiska graficznego Gnome znajdziemy tu bowiem Enlightenment E17 - oprogramowanie, które budzi coraz większe zainteresowanie w świecie open source.

W rzeczywistości zmiana środowiska graficznego to bardzo duża ingerencja w funkcjonalność systemu. W tym przypadku jednak twórcom udało się stworzyć niezwykle praktyczną dystrybucję. Środowisko Enlightenment jest stosunkowo lekkie, dzięki czemu system wykazuje się o wiele większą wydajnością. Projekt Enlightenment nie rozwija również swoich własnych aplikacji użytkowych, tak jak to się dzieje w przypadku Gnome, czy KDE, dlatego część programów znanych z Ubuntu musiała być zastąpiona innymi narzędziami ( często zapożyczonymi z projektu Gnome ). Ponadto, środowisko to jest niezwykle miłe dla oka, a w rękach odpowiednich osób może się zamienić w dzieło sztuki. Luca De Marini, twórca Geubuntu sam zaprojektował dwie artystyczne szaty graficzne, które są dostępne w systemie. Pokazują one, że Linux wcale nie musi się kojarzyć z kwadratowymi obramowaniami okien i prostymi czcionkami.

Zmiany w najnowszej wersji Geubuntu w większości pokrywają się z innowacjami Ubuntu 7.10. Zaktualizowano ponadto większość domyślnych aplikacji i zaprojektowano nowe szaty graficzne. Więcej informacji można uzyskać na stronie projektu - http://geubuntu.intilinux.com/home.html.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)