Pierwsza wersja beta Ubuntu 10.04
Z jednym dniem opóźnienia w stosunku do pierwotnych planów wydawniczych programiści opublikowali pierwszą wersję beta Ubuntu 10.04 (Lucid Lynx). W skład dystrybucji wchodzą: jądro Linux 2.6.32, glibc 2.11, podsystem graficzny X.org 7.5 z X-serwerem 1.7, środowisko graficzne GNOME 2.30 beta, KDE 4.4 (Kubuntu), przeglądarka internetowa Firefox 3.6 oraz pakiet biurowy OpenOffice 3.2.
Z jednym dniem opóźnienia w stosunku do pierwotnych planów wydawniczych programiści opublikowali pierwszą wersję beta Ubuntu 10.04 (Lucid Lynx). W skład dystrybucji wchodzą: jądro Linux 2.6.32, glibc 2.11, podsystem graficzny X.org 7.5 z X-serwerem 1.7, środowisko graficzne GNOME 2.30 beta, KDE 4.4 (Kubuntu)
, przeglądarka internetowa Firefox 3.6 oraz pakiet biurowy OpenOffice 3.2.
Mimo licznych sporów nie ma jeszcze porozumienia, czy w dystrybucji ostatecznie uwzględniony zostanie edytor graficzny GIMP. Generalnie skład oprogramowania dystrybucji odpowiada w dużej części domyślnej konfiguracji w aktualnej wersji Ubuntu 9.10.
Za to spore zmiany można zaobserwować w tym, jak prezentuje się nowe wydanie Ubuntu. W edycji beta znajduje się już nowy domyślny temat graficzny dystrybucji. Zmodyfikowano także sposób, w jaki uruchamia się teraz system z płyty LiveCD. Obecnie system jest ładowany bez pytań aż do pojawienia się pulpitu – dopiero wówczas prezentowane jest okno dialogowe, w którym można ustawić język oraz wybrać, czy uruchomimy tryb pracy live czy instalator OS-u. Na pulpicie domyślnie aktywny jest temat graficzny Ambience wyróżniający się ciemnymi kolorami w menu i ulokowanymi po lewej stronie przyciskami kontroli okien. Ta ostatnia cecha
wywołała ostre spory w społeczności Ubuntu – do tego stopnia, że do dyskusji na ten temat włączył się nawet sponsor dystrybucji Mark Shuttleworth. Wątpliwe jest jednak, czy sprawę załagodzi jego komentarz, w którym stwierdził, że w Ubuntu nie ma demokracji, a więc o decyzjach na temat wyglądu nie zdecyduje większość użytkowników, a twórcy dystrybucji.
Jak już zapowiadano wcześniej, w charakterze strony startowej w Firefoksie nie jest ustawiona wyszukiwarka Google, lecz Yahoo!. Całkowicie usunięto warstwę HAL (Hardware Abstraction Layer), co powinno przyspieszyć proces ładowania – który zresztą też został opatrzony nowym wyglądem. Do obsługi kart graficznych Nvidia wykorzystywany będzie nowy otwartoźródłowy sterownik nouveau; równolegle można jednak zastosować sterowniki własnościowe. Użytkownicy układów graficznych AMD mogą skorzystać z testowej wersji własnościowego sterownika fglrx, który jest konieczny do obsługi sprzętowej akceleracji 3D w nowszych kartach. Przed instalacją Ubuntu 10.04 warto zaznajomić się z listą znanych błędów, którą znajdziemy w witrynie poświęconej wersji beta 1.
Ubuntu 10.04 jest wersją LTS, dla której producent – Canonical – zaplanował trzy (w wersji dla komputerów biurkowych) względnie pięć (w wersji serwerowej) lat pomocy technicznej. Gotowe Ubuntu ma ukazać się 29 kwietnia. To wydanie Ubuntu można już pobrać w różnych odmianach (także Kubuntu, Xbuntu) ze strony producenta.