Ubuntu Linux 8.04 jeszcze bezpieczniejszy

Ubuntu Linux 8.04 jeszcze bezpieczniejszy

Ubuntu Linux 8.04 jeszcze bezpieczniejszy
20.03.2008 19:30, aktualizacja: 21.03.2008 09:32

Dotychczas było tak, że firmowi administratorzy, którzy wymagali od Ubuntu wyjątkowego poziomu bezpieczeństwa, mieli do wyboru albo ręczne utwardzanie systemu, albo stosowanie AppArmora. Teraz - już oficjalnie - pojawiła się kolejna opcja: instalacja SELinuksa.

Próba ręcznego utwardzania - http://www.pcworld.pl/news/118239.html Linuksa zwykle wymagała sporego zaangażowania i chęci zrozumienia procesów rządzących systemem operacyjnym. Natomiast AppArmor nawet administratorom wydawał się dość trudny w konfiguracji.

SELinux to konkurencyjny do modułu AppArmor zbiór modyfikacji stosowanych w celu maksymalnego zabezpieczenia Linuksa. Dzięki współpracy deweloperów Ubuntu z firmą Tresys, SELinux będzie już oficjalnie dostępny w najnowszej wersji 8.04, która ma szansę być pierwszą rozwijaną zgodnie z życzeniami internautów - http://www.pcworld.pl/news/142052.html.

Tym samym Ubuntu może zostać uznane za zasługującą na zaufanie firmową platformę serwerową.

Ostrzeżenie

SELinux i AppArmor używane są przede wszystkim w środowiskach korporacyjnych i w maszynach narażonych na dokuczliwe ataki wykorzystujące m.in. przepełnienie bufora. Ich zadaniem jest maksymalne zmniejszenie liczby potencjalnie wrażliwych składników systemu. Należy pamiętać, że w zastosowaniach domowych obydwa wymienione elementy raczej przeszkadzają niż pomagają ( ale patrz też artykuł "Windows kontra Linux - http://www.pcworld.pl/artykuly/44791_3.html" ).

Dodatkowe informacje: "How To Install SELinux on Ubuntu 8.04 'Hardy Heron' - http://ubuntu-tutorials.com/2008/03/18/how-to-install-selinux-on-ubuntu-804-hardy-heron/" ( w języku angielskim )

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)