Ukazała się druga alfa Ubuntu 10.04

Ukazała się druga alfa Ubuntu 10.04

Ukazała się druga alfa Ubuntu 10.04
Źródło zdjęć: © ubuntu
18.01.2010 15:12, aktualizacja: 18.01.2010 15:55

Twórcy systemu Ubuntu wydali właśnie drugą wersję alfa przygotowywanej wersji 10.04 (Lucid Lynx). Możemy już pobrać standardową edycję dla komputerów biurkowych i serwerów oraz wariant Netbook Remix. Ponadto upubliczniono wydanie Ubuntu 10.04 dla chmur (cloud computingu), warianty Kubuntu (jako desktop i Netbook Remix), Xubuntu, Edubuntu i Mythbuntu. Warto odnotować również fakt, że przygotowano już odmianę Ubuntu 10.4 alfa 2 dla komputerów (głównie netbooków) bazujących na architekturze ARM.

Naturalnie dystrybucja zawiera wiele zaktualizowanego oprogramowania: jądro Linux 2.6.32. X.org 7.5 z X serwerem r 1.7, przedpremierową wersję GNOME 2.30, a w Kubuntu KDE 4.4 RC1. Pojawiły się także zmiany w stosunku do obecnie dystrybuowanej wersji 9.10; ostatecznie usunięty został Hardware Abstraction Layer (HAL). Zwiększono prędkość ładowania, a instalator w wersji dla chmur został gruntownie zmodyfikowany.

Obraz

Od teraz możliwe jest równoczesne zainstalowanie trzech zamkniętych sterowników Nvidii; narzędzie do sterowników sprzętowych Jockey nie radzi sobie jednak jeszcze z tą zmianą. Złą wiadomością dla użytkowników kart Radeon jest to, że własnościowy sterownik fglrx firmy AMD na razie nie może być stosowany w Lucid Lynx. Kilka innych problemów, w tym między innymi z zaszyfrowanymi dyskami, zostało opisanych w Release Notes.

Ubuntu 10.04 będzie kolejną z wydawanych co dwa lata wersji o przedłużonym okresie pomocy technicznej. Dla wariantów biurkowych firma Canonical gwarantuje trzy, a dla serwerów pięć lat aktualizacji. Lucid Lynx ma być gotowy pod koniec kwietnia. Do tego czasu w planie jest jeszcze trzecia wersja alfa po etapie "zamrożenia" funkcji (Feature Freeze), dwie wersje beta (po "zamrożeniu" jądra i interfejsu użytkownika) i wersja Release Candidate.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)