Ubuntu 9.10 w wersji beta
Programiści Ubuntu oddali do użytku edycję beta przyszłej wersji systemu oznaczonej numerem 9.10. Wydanie beta dystrybucji o nazwie kodowej Karmic Koala możemy już pobrać w różnych odmianach (Desktop, Server, Netbook Remix) i wariantach (Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, UbuntuStudio i Mythbuntu) dla systemów 32- i 64-bitowych.
Zmiany w porównaniu z poprzednią edycją zauważymy już podczas bootowania systemu, w trakcie którego Ubuntu stosuje Upstart wyświetlający efektowny ekran startowy. System bazuje na nowej wersji jądra Linux 2.6.31. Natomiast środowisko GNOME zaktualizowano do najnowszego wydania 2.28, które dzięki nowym komponentom GNOME Shell i Zeitgeist umożliwia zapoznanie się z funkcjami już szykowanymi do wydania GNOME 3.0. Nowością jest także SoftwareCenter – narzędzie do prostego doinstalowywania programów. Nowe oprogramowanie Quickly ma z kolei ułatwić tworzenie programów.
Ubuntu 9.1. podczas instalacji standardowo proponuje założenie systemu plików ext4 i używa menedżera bootowania Grub2. W charakterze interfejsu do hardware'u HAL (Hardware Abstraction Layer) został zastąpiony przez DeviceKit i udev. Usprawnienia w sterownikach grafiki dla Intela mają rozwiązać problemy w Ubuntu 9.04, któtre mogły się pojawić, gdy korzystano z chipów graficznych Intela. Jądro Ubuntu 9.10 Karmic Koala implementuje mechanizm Kernel Based Modesetting, a sterownik Intela używa nowoczesnej architektury przyspieszenia UXA. AppArmor został przyspieszony i wzbogacony o profile dla niektórych programów.
Wersja beta nie jest wolna od znanych już problemów, np. przy włączaniu katalogów /usr i home via NFS przez sieć. W wypadku niektórych układów graficznych Intela ekran podczas pierwszego uruchamiania systemu po instalacji może pozostawać czarny. Wszelkie usterki powinny być usunięte przed wydaniem zaplanowanej na 22 października wersji Release Candidate. Jeśli w edycji tej nie wystąpią jakieś poważne usterki, to finalne wydanie jest zapowiadane na 29 października.
wydanie internetowe www.heise-online.pl