"Tydzień z internetem 2012"

"Tydzień z internetem 2012"

"Tydzień z internetem 2012"
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
27.03.2012 10:35, aktualizacja: 27.03.2012 12:05

Do korzystania z możliwości, jakie daje internet, ma zachęcać międzynarodowa akcja "Tydzień z internetem 2012", odbywająca się w 50 krajach na całym świecie. Polską edycję kampanii zainaugurowano w poniedziałek w Warszawie.

"Chciałem wszystkim życzyć, aby upowszechnianie internetu trwało dłużej niż jeden tydzień" - podkreślił w przesłaniu do uczestników poniedziałkowej inauguracji prezydent Bronisław Komorowski. Ocenił, że kampania "Tydzień z internetem" jest ważna nie tylko z punktu widzenia upowszechniania internetu, ale także "z punktu widzenia zwiększania aktywności osób starszych oraz czegoś szczególnie ważnego dla nas wszystkich czyli budowania więzi międzypokoleniowych".

"Aby ten niezwykły środek komunikowania się wzajemnego służył właśnie aktywności ludzi starszych, służył aktywności ludzi młodych i służył przede wszystkim utrzymaniu aktywności w relacjach wzajemnych pomiędzy pokoleniami" - apelował prezydent.

"Tydzień z internetem" to przedsięwzięcie międzynarodowe, którego pomysłodawcą jest międzynarodowe pozarządowe stowarzyszenie walczące z cyfrowym wykluczeniem Telecentre Europe. Akcja polega na organizowaniu w instytucjach udostępniających internet otwartych warsztatów edukacyjnych, podczas których można poznać możliwości, jakie daje sieć cyfrowa.

W Polsce kampania odbywa się po raz drugi, jej organizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W obchody "Tygodnia z internetem 2012. zaangażowało się ponad 380 polskich instytucji, które udostępniają internet, m.in. biblioteki, szkoły, pracownie komputerowe, domy kultury.

"Nie wystarczy podciągnąć światłowód pod każdą strzechę" - podkreślił obecny na inauguracji wiceminister administracji i cyfryzacji Igor Ostrowski. W jego opinii, nie wystarczy udostępniać kolejnych usług i treści w internecie, lecz trzeba skupić się także na działaniach promujących aktywność w sieci, polegającą m.in. na kontaktowaniu się z innymi ludźmi za pomocą portali społecznościowych czy czerpaniu z dostępnej w internecie wiedzy o świecie. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji objęło patronat nad kampanią "Tydzień z internetem 2012".

"Wiele już osiągnęliśmy, ale chyba ciągle jesteśmy w połowie drogi, jeżeli pomyślimy o tym, że ponad połowa gospodarstw domowych spośród tych, które nie posiadają dostępu do internetu, mówią, że nie posiadają, ponieważ nie mają takiej potrzeby, to to jest rzeczywiście alarmujące" - ocenił sytuację w Polsce Ostrowski.

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego opracowała trzy scenariusze spotkań, które odbędą się w instytucjach biorących udział w kampanii. Są to: budowanie drzewa genealogicznego rodziny "Zasadź drzewo w internecie", wirtualna podróż po kontynentach "W 8. minut dookoła świata" oraz turniej wiedzy o piłce nożnej "Rozgrzewka przed Euro 2012".

W tym roku akcja w Polsce nawiązuje do obchodów Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, ogłoszonego przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej.

"Akcja jest tak naprawdę skierowana do osób w każdym wieku. Scenariusze spotkań zostały opracowane w taki sposób, aby były atrakcyjne dla przedstawicieli wszystkich kategorii wiekowych i żeby wspólnie wszyscy w tych spotkaniach mogli uczestniczyć, zarówno dzieci, jak i rodzice i dziadkowie" - powiedziała PAP Małgorzata Dąbrowska z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Według niej, "Tydzień z internetem" ma służyć nie tylko osobom, które nigdy nie miały kontaktu z internetem, ale również tym, którzy z internetu korzystają na co dzień, ale nie znają wszystkich jego możliwości. "Chodzi o to, aby pokazywać ludziom, jak pożytecznie mogą używać nowoczesnych technologii. Na pewno pokaże to też, że są takie miejsca jak biblioteki, szkoły czy inne instytucje, w których są komputery i można z nich korzystać" - zaznaczyła Dąbrowska.

Kampania potrwa do 3. marca. W zeszłym roku w Polsce wzięło w niej udział prawie 7 tys. osób, na całym świecie - ponad 112 tys.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)