Papież o Internecie

Papież o Internecie

26.04.2010 10:08, aktual.: 26.04.2010 10:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Benedykt XVI powiedział w sobotę, że internet z jednej strony jest otwarty i ma "tendencję do równości i pluralizmu", lecz z drugiej "wyznacza nową przepaść". Papież mówił o tym do uczestników sympozjum na temat ewangelizacji w mediach elektronicznych

"W czasach, w których żyjemy, dochodzi do olbrzymiego rozszerzenia granic komunikacji, niesłychanej zbieżności między różnymi mediami" - podkreślił Benedykt XVI.

Obraz
© (fot. AFP)

Przywołując pojęcie "cyfrowych podziałów" zauważył następnie: internet "oddziela jego użytkowników od wykluczonych i nakłada się na inne podziały, które już oddalają narody między sobą i w ich wnętrzu".

"Rosną także niebezpieczeństwa uniformizacji kontroli, relatywizmu intelektualnego i moralnego, już widocznego w upadku ducha krytycznego, w prawdzie zredukowanej do gry opinii, w rozlicznych formach degradacji i upokorzeniu intymności człowieka" - stwierdził.

Następnie wyraził opinię: "Mamy do czynienia z zatruciem ducha, które sprawia, że mniej się uśmiechamy, że nasze twarze są bardziej ponure, że nie witamy się ze sobą i nie patrzymy sobie w twarz". Według papieża katolicy powinni odpowiedzieć na to "krzewieniem idei godności osób i narodów".

Przedstawiając stanowisko Kościoła wobec nowych technologii Benedykt XVI oświadczył: "Bez obawy chcemy wypłynąć na głębię cyfrowego morza, podejmując żeglugę z tym samym zapałem, jakim od dwóch tysięcy lat kieruje się nawa Kościoła".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)