To nie samolot typu stealth. To dron Facebooka

To nie samolot typu stealth. To dron Facebooka
Źródło zdjęć: © Giznet.pl

31.07.2015 15:17, aktual.: 31.07.2015 15:46

Nie tylko Google planuje dostarczać internet z powietrza, swoje plany w tej materii ma również Facebook. Firma pochwaliła się właśnie prototypem drona o nazwie Aquila, który ma stać się podstawą podniebnej floty Facebooka.

Według sieci społecznościowej, finalny prototyp jest już gotowy do testów. Maszyna rozmiarami i rozpiętością skrzydeł przypomina Boeinga 737. Jest jednak dużo lżejsza niż pasażerki samolot giganta ze stanu Waszyngton. Jest nawet lżejsza niż samochód osobowy, ponieważ waga drona ma mieścić się w przedziale od 440 do 500 kilogramów, w zależności od sprzętu znajdującego się na jego pokładzie. Według planów Facebooka ma to pozwolić na pozostawanie w powietrzu przez trzy miesiące na operacyjnym pułapie wynoszącym od 60 do 90 tysięcy stóp.

Zmiany operacyjnego pułapu zależeć będą od pory dnia. W założeniach powierzchnia wykonanego z włókna węglowego i kompozytów drona ma być pokryta panelami słonecznymi. Podczas dnia ma on się wznosić na wysokość ok. 27 kilometrów, by tam, wysoko ponad chmurami i trasami samolotów pasażerskich, ładować swoje akumulatory. W nocy pułap ma być obniżany do 18 kilometrów (nadal sporo ponad ruchem lotniczym), by oszczędzać energię oszczędzać energię elektryczną potrzebną do napędzania czterech silników.

Znajdujące się na ziemi stacje bazowe mają śledzić lokalizację latających maszyn i przy pomocy lasera, który trafiać ma w zainstalowany na dronie odbiornik, zapewniać mają komunikację z internetem. Następnie zainstalowany na samolocie sprzęt ma transmitować sygnał, już drogą radiową, na ziemię. Według Facebooka, przeprowadzone do tej pory testy laboratoryjne wykazały, że takie połączenie laserowe może przekazywać dane z przepustowością 10 gigabitów na sekundę.

Facebook, w ramach swojej inicjatywy Internet.org, planuje przy pomocy dronów Aquila stworzyć sieć dostarczającą internet w niedostępnych obszarach. Chwali się, że dzięki dostępowi do wielu źródeł danych jest w stanie zlokalizować skupiska użytkowników i wysłać nad nich drona, by zapewnić optymalny dostęp do internetu.

Polecamy na stronach Giznet.pl: Premiera Windows 10

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)