Ruszyły polskie testy technologii przyszłości - transfer 2,4Gb/s

Ruszyły polskie testy technologii przyszłości - transfer 2,4Gb/s

Ruszyły polskie testy technologii przyszłości - transfer 2,4Gb/s
23.06.2010 15:07

W Polsce, firma RRC rozpoczęłą testy przełomowej technologii światłowodowej GPON firmy Motorola, która umożliwia przesył danych w sieci z prędkością do 2,4 Gb/s. Według specjalistów system GPON - Gigabitowa Pasywna Sieć Optyczna - zmieni oblicze światowego rynku dostawców Internetu, telewizji i telefonii (Triple Play), który wciąż korzysta z coraz mniej wystarczających łącz miedzianych.

W Polsce, firma RRC rozpoczęła testy przełomowej technologii światłowodowej GPON firmy Motorola, która umożliwia przesył danych w sieci z prędkością do 2,4 Gb/s. Według specjalistów system GPON - Gigabitowa Pasywna Sieć Optyczna - zmieni oblicze światowego rynku dostawców Internetu, telewizji i telefonii (Triple Play), który wciąż korzysta z coraz mniej wystarczających łącz miedzianych.

Spodziewany sukces technologii GPON na rynku Triple Play wynika z rosnącej popularności telewizji 3. czy platform do gier typu wideo na życzenie (OnLive). Z czasem zwykłe, miedziane łącza staną się zbyt powolne. Na potrzeby multimedialnej rozrywki niezbędne będą wydajne światłowodowe sieci dostępowe w technologii FTTH (fiber-to-the home - światłowód do domu).

Zastosowane w nowym systemie rozwiązania zapewniają transmisję z prędkościami do 2,4 Gbit/s (download) oraz do 1,2 Gbit/s (upload). Koszty wdrożenia zależą od bardzo wielu czynników i są możliwe do określenia jedynie na podstawie konkretnego projektu. Są jednak niższe niż w przypadku tradycyjnych, miedzianych instalacji, jeśli brać pod uwagę projekty opiewające na ponad 20. użytkowników.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Światłowodową technologię Motorola GPON docenił już między innymi amerykański operator telekomunikacyjny Verizon. W ubiegłym roku uruchomił jedną z największych na świecie tego typu instalacji dla 1. mln użytkowników. Również w Europie rozpoczęły się pierwsze wdrożenia u operatorów TriplePlay, a także w hotelach czy szpitalach.

Specjaliści podkreślają, że dużym plusem technologii GPON jest znacznie niższy pobór energii niż w przypadku sieci miedzianych (Ethernet/LAN). Pomiędzy urządzeniem nadawczym (OLT) a odbiorczym (ONT) sieć ma bowiem charakter pasywny. Z tego względu koszty utrzymania systemu mogą być nawet o kilkadziesiąt procent niższe. To ważny aspekt ze względu na rosnące koszty zasilania.

Kolejną zaletą systemów GPON jest możliwość zarządzania całą siecią od strony urządzeń nadawczych. Z kolei modułowa budowa zapewnia duży stopień skalowalności w razie zwiększania liczby użytkowników. Istotna jest także dużą odporność na zakłócenia elektromagnetyczne. Nic dziwnego, że według Dell'Oro Group do 2012 światowy rynek pasywnych sieci optycznych powinien wzrosnąć dwukrotnie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)