Ruszyły polskie testy technologii przyszłości - transfer 2,4Gb/s

Strona głównaRuszyły polskie testy technologii przyszłości - transfer 2,4Gb/s
23.06.2010 15:07
Ruszyły polskie testy technologii przyszłości - transfer 2,4Gb/s

W Polsce, firma RRC rozpoczęłą testy przełomowej technologii światłowodowej GPON firmy Motorola, która umożliwia przesył danych w sieci z prędkością do 2,4 Gb/s. Według specjalistów system GPON - Gigabitowa Pasywna Sieć Optyczna - zmieni oblicze światowego rynku dostawców Internetu, telewizji i telefonii (Triple Play), który wciąż korzysta z coraz mniej wystarczających łącz miedzianych.

W Polsce, firma RRC rozpoczęła testy przełomowej technologii światłowodowej GPON firmy Motorola, która umożliwia przesył danych w sieci z prędkością do 2,4 Gb/s. Według specjalistów system GPON - Gigabitowa Pasywna Sieć Optyczna - zmieni oblicze światowego rynku dostawców Internetu, telewizji i telefonii (Triple Play), który wciąż korzysta z coraz mniej wystarczających łącz miedzianych.

Spodziewany sukces technologii GPON na rynku Triple Play wynika z rosnącej popularności telewizji 3. czy platform do gier typu wideo na życzenie (OnLive). Z czasem zwykłe, miedziane łącza staną się zbyt powolne. Na potrzeby multimedialnej rozrywki niezbędne będą wydajne światłowodowe sieci dostępowe w technologii FTTH (fiber-to-the home - światłowód do domu).

Zastosowane w nowym systemie rozwiązania zapewniają transmisję z prędkościami do 2,4 Gbit/s (download) oraz do 1,2 Gbit/s (upload). Koszty wdrożenia zależą od bardzo wielu czynników i są możliwe do określenia jedynie na podstawie konkretnego projektu. Są jednak niższe niż w przypadku tradycyjnych, miedzianych instalacji, jeśli brać pod uwagę projekty opiewające na ponad 20. użytkowników.

288772504540231827
Źródło zdjęć: © (fot. Jupiterimages)

Światłowodową technologię Motorola GPON docenił już między innymi amerykański operator telekomunikacyjny Verizon. W ubiegłym roku uruchomił jedną z największych na świecie tego typu instalacji dla 1. mln użytkowników. Również w Europie rozpoczęły się pierwsze wdrożenia u operatorów TriplePlay, a także w hotelach czy szpitalach.

Specjaliści podkreślają, że dużym plusem technologii GPON jest znacznie niższy pobór energii niż w przypadku sieci miedzianych (Ethernet/LAN). Pomiędzy urządzeniem nadawczym (OLT) a odbiorczym (ONT) sieć ma bowiem charakter pasywny. Z tego względu koszty utrzymania systemu mogą być nawet o kilkadziesiąt procent niższe. To ważny aspekt ze względu na rosnące koszty zasilania.

Kolejną zaletą systemów GPON jest możliwość zarządzania całą siecią od strony urządzeń nadawczych. Z kolei modułowa budowa zapewnia duży stopień skalowalności w razie zwiększania liczby użytkowników. Istotna jest także dużą odporność na zakłócenia elektromagnetyczne. Nic dziwnego, że według Dell'Oro Group do 2012 światowy rynek pasywnych sieci optycznych powinien wzrosnąć dwukrotnie.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)