To najczarniejszy materiał na świecie
27.03.2017 13:20, aktual.: 27.03.2017 14:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zwykła czarna farba pochłania 97,4 proc. światła, materiał znany pod nazwą Vantablack pochłania go aż 99,96 proc. Daje to niewiarygodny efekt, obiekty nim pokryte wyglądają jak dwuwymiarowe kształty wycięte z czarnego papieru.
Vantablack to materiał stworzony przez brytyjskich naukowców z firmy Surrey Nano Systems. Dzięki zastosowaniu pionowo ustawionych węglowych nanorurek, prawie całe światło zostaje uwięzione pomiędzy nimi, a następnie jest wchłaniane lub rozpraszane jako ciepło. W rezultacie zdjęcia przedmiotów pokrytych tym materiałem wyglądają, jakby ktoś wyciął je w Photoshopie lub zamalował na czarno. Wszelkie kształty i nierówności zanikają, pozostawiając jedynie najczarniejszą na świecie plamę.
Vantablack jest tak czarny, że żaden istniejący spektrometr nie jest w stanie dokładnie zmierzyć, ile światła pochłania – tak uważają stojący za tym projektem naukowcy. Materiał przyjmuje nie tylko pasmo widzialne, ale też światło ultrafioletowe oraz podczerwone. Dzięki temu może znacząco poprawić wydajność obiektywów teleskopów kosmicznych, poprzez ograniczenie zanieczyszczenia światłem. Z kolei możliwości pochłaniania i rozpraszania ciepła mogą znaleźć zastosowanie w kamuflażu termicznym w pojazdach wojskowych.
Niestety, jeśli ktoś chciałby namalować sobie w pokoju dziurę bez dna za pomocą substancji Vantablack, będzie musiał zmienić plany. Materiał jest wrażliwy na uderzenia i obtarcia, a ponadto udostępniany tylko wybranym firmom. Nie można go po prostu kupić w sklepie z farbami. Dodatkowo, ze względu na potencjał w przemyśle zbrojeniowym, Vantablack podlega kontroli rządu Wielkiej Brytanii. Nawet w dziełach sztuki materiał ten pojawiać się będzie bardzo rzadko, ponieważ tylko jeden artysta na świecie, Anish Kapoor, dostał zgodę na jego wykorzystanie. My możemy jedynie oglądać możliwości Vantablack na filmach, na których Surrey Nano Systems chętnie chwali się swoim osiągnięciem.