Niesamowity wzmacniacz: Raysonic SE‑20MkII - test

Wzmacniacze lampowe zawsze wzbudzały emocje nie mniejsze niż winyl i jest pewne, że - podobnie jak czarne płyty - stały się w dzisiejszych czasach czymś w rodzaju odzwierciedlenia audiofilskiej pasji w dążeniu do osiągnięcia brzmieniowego ideału.

Niesamowity wzmacniacz: Raysonic SE-20MkII - test

29.12.2010 | aktual.: 29.12.2010 13:50

Obraz

Mimo rozwoju cyfrowej technologii oraz udoskonalania konstrukcji tranzystorowych lampy wciąż się liczą, tak samo jak porzucona kiedyś na rzecz taśmowych nośników magnetycznych, a potem CD płyta winylowa. Teraz obie te technologie przeżywają swego rodzaju renesans, trwający zresztą od dłuższego czasu, a i wybór wśród tych urządzeń jest tak szeroki, że często nawet doświadczony audiofil ma mętlik w głowie.

W katalogu kanadyjskiego Raysonica, który specjalizuje się w produkcji urządzeń lampowych, zwróciliśmy uwagę na wzmacniacz zintegrowany oparty na legendarnych lampach 300B, które kiedyś, ze względu na wysoką cenę konstrukcji w nie wyposażonych, nie były tak powszechnie stosowane jak teraz. Urządzenia te mają swoje wymagania, ale jeśli zapewni się im odpowiednie warunki pracy, potrafią się odwdzięczyć wyjątkowym brzmieniem i specyficznym „klimatem”.

Obraz
© (fot. Raysonic)

BUDOWA
SE-20MkII, tak jak większość urządzeń w ofercie Kanadyjczyków, jest zaprojektowany z dbałością o detale i aż ujmuje prostą, ale zarazem elegancką formą. Na wierzchu widać trzy duże prostokątne kubki kryjące w swoim wnętrzu transformatory wyjściowe i zasilający; tuż przed nimi symetrycznie ułożono zestaw lamp. Przedni panel, jak i całą obudowę, wykonano ze szczotkowanego aluminium. W jego obrębie znalazły się dwa staranie wytoczone pokrętła głośności i selektora źródeł oraz komplet diod informujących o stanie pracy urządzenia, trybie wyciszenia i wyborze obsługiwanego źródła. Warto podkreślić, że przycisk sieciowy ulokowano w nietypowym miejscu na prawym bocznym panelu –. w ten sposób udało się znacznie skrócić długość wewnętrznego okablowania 230V. Tylny panel cieszy oko solidnymi terminalami głośnikowymi, które posiadają odczepy dla kolumn o impedancji 4 i 8Ω, oraz czterema parami złoconych gniazd RCA.

Wewnątrz, tuż pod górną płytą znalazła się aluminiowa płyta nośna z częścią obwodów przedwzmacniacza i końcówkami mocy. Staranny montaż zasługuje na szczególne pochwały –. ceramiczne podstawki są solidnie przykręcone do wspomnianej płyty nośnej, kondensatory zasilające zamocowane w specjalnych metalowo-gumowych obejmach tłumiących drgania, a połączenia między poszczególnymi elementami wykonano w technologii przestrzennej punkt-punkt. Z kolei w wysokoprądowych sekcjach użyto miedzianych drutów o sporym przekroju, a sygnał o niskim napięciu jest prowadzony z płytki z hermetycznymi przekaźnikami Omrona aż do selektora i błękitnego potencjometru Alpsa miedzianymi kablami w teflonowej izolacji. Jeśli chodzi o lampy, to w stopniu wejściowym pracuje podwójna trioda 9922 produkcji Elektro-Harmonixa, a dalej znalazły się podwójne triody sterujące 6SL7 od Sovteka. Za wymienionym zestawem lamp znalazła się jeszcze jedna bańka chińskiej produkcji, 5Z3PA, która pełni funkcję prostownika. Całości dopełniają wysunięte na
lewo i prawo piękne triody 300B produkcji JJ. Uwagę zwracają wysokiej jakości elementy bierne, wśród nich duże kondensatory Rubycona w zasilaniu wyposażonym również w dławik wygładzający tętnienia prądu, a także polipropyleny w torze sygnałowym dostarczone przez Multicap.

Obraz
© (fot. Raysonic)

ZA
Charakterystyczne brzmienie lamp 300. zostało tu poparte bardzo przyzwoitą dynamiką. Duża swoboda przestrzenna, wyraźny przekaz dalszych planów.

PRZECIW
Wymaga wysokoefektywnych kolumn, jak również wysokiej klasy źródła.

PODSUMOWANIE
Raysonic SE-20MkII to wzmacniacz adresowany przede wszystkim do koneserów lampowego brzmienia skłonnych do pewnych kompromisów, takich jak mniejsza moc wyjściowa czy drobne ograniczenia w przetwarzaniu basu.

OCENA OGÓLNA HI-FI CHOICE 5 (w skali od 1 do 5)

NAJWAŻNIEJSZE CECHY
Wymiary (SxWxG): 43x20,5x30cm
Waga: 25kg
4 wejścia liniowe
Moc znamionowa 2x8. (8Ω)

CENA 10.999 zł

wydanie internetowe www.hfc.com.pl

Źródło artykułu:Hi-Fi Choice & Home Cinema
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)