To ptak? To samolot? Nie, to tylko dron dostarczający pizzę

To ptak? To samolot? Nie, to tylko dron dostarczający pizzę
Źródło zdjęć: © YouTube/Фёдор Овчинников

24.06.2014 17:47, aktual.: 25.06.2014 15:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rok temu pizzeria z Wielkiej Brytanii zaprezentowała światu dowód na to, że pizzę da się dostarczyć dronem pod drzwi klienta. Rosyjska DoDo Pizza zrobiła to lepiej.

[Aktualizacja 25.06, 15:21] Rok temu pizzeria z Wielkiej Brytanii zaprezentowała światu dowód na to, że pizzę da się dostarczyć dronem pod drzwi klienta. Rosyjska DoDo Pizza zrobiła to lepiej. Zobacz!

Minął rok odkąd Domino Pizza pokazała swój pomysł na nowoczesne i szybkie dostarczanie jedzenia za pomocą drona. Koncepcja co jakiś czas powraca, jednak do tej pory na ulicach miast jakoś ciągle nie widać latających kurierów. Drony nie są tanie, a lądowanie zawsze wiąże się z ryzykiem uszkodzenia czy kradzieży.

Dlatego właśnie DoDo Pizza z rosyjskiego miasteczka Syktyvkar postanowiło dostarczać pizzę w nieco inny sposób. Ich dron nigdy nie obniży lotu poniżej 2. metrów nad ziemią. Gdy znajdzie się już w wyznaczonym miejscu, opuści kartonik z pizzą na lince. Sprzęt jest tak zaprogramowany, że w przypadku potencjalnej próby kradzieży drona poprzez ściągnięcie liny ta odczepi się automatycznie, a dron odleci do swojego właściciela. Menadżer restauracji monitoruje też odbiór pizzy poprzez zamontowane na dronie kamery wideo, lecz niezależnie od tego zawsze dzwoni do klienta, by potwierdzić przesyłkę. Octocopter pozwala na udźwig do 5 kg i lot z prędkością 40 km/h. Tak przynajmniej wygląda koncepcja, którą restauracja chce rozwinąć już wkrótce.
Na razie DoDo Pizza wystartowała z nietypowym modelem biznesowym - dron będzie dostarczał pizzę przechodniom w parkach pod okiem agenta. Klienci będą mogli złożyć zamówienie na jego tablecie, uiścić opłatę, a następnie własnoręcznie odebrać dostarczoną pizzę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (210)