Tek24.pl - Igor Janke walczy o polskie infostrady

Tek24.pl - Igor Janke walczy o polskie infostrady
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

24.06.2011 10:40, aktual.: 24.06.2011 12:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na bazie serwisu Salon24, firmowanego przez znanego publicystę "Rzeczpospolitej" - Igora Janke, powstała platforma Tek24.pl, która ma rozpocząć walkę i ogólnonarodową dyskusję na temat budowy infostrad w Polsce. Do akcji przyłączyła się Telekomunikacja Polska i Orange.

Jak pisze dziennikarz w tekście otwierającym dyskusję: _ "Jeśli polski rząd nie radzi sobie z cyfryzacją Polski, pomóżmy mu. Panie premierze obecny i przyszły: chcemy pomóc. Chcemy, aby Tek24.pl stał się ważnym miejscem debaty o rozwoju technologicznym." _

Działalność serwisu rozpoczyna dyskusja, zorganizowana wspólnie z Telekomunikacją Polską, na temat: jak wspierać cyfryzację Polski. Internet to dzisiaj jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki - nawet kilka procent PKB. Za kilka lat z pewnością procent ten wielokrotnie wzrośnie. Budowa autostrad czy stadionów jest bardzo ważna, jednak - jak słusznie zauważa publicysta - jest równie ważne, a może nawet ważniejsze, aby natychmiast rozpocząć również budowę infostrad, które pozwolą Polsce nie zostać w tyle, kiedy inne duże gospodarki zrobią dzięki sieci błyskawiczny krok do przodu. A zrobią go na pewno, gdyż infrastruktura internetowa w krajach zachodnich jest w tej chwili lata świetlne przed naszą. Eksperci Orange za wzór, który należy naśladować, podają Koreę Południową. Tamtejszy rząd od kilkunastu lat wspiera bardzo hojnie edukację internetową społeczeństwa i powstawanie nowoczesnej sieci, a już na przyszły rok zapowiada, że każdy obywatel będzie miał dostęp do ultraszybkiego połączenia 1Gb/s. Autorzy
tekstu zadają pytanie, czy Polska może stać się Koreą i z powagą odpowiadają, że może. Historia naszych krajów jest w najważniejszych aspektach bardzo podobna - Koreańczycy z południa odzyskali niepodległość w roku 1988. po latach rządów dyktatorów. Brzmi znajomo? Różnica polega na tym, że kolejne gabinety podejmowały tam decyzje z myślą o perspektywach rozwoju, a nie o doraźnych potrzebach. Dzięki temu, dzisiaj łatwo zauważymy różnicę kolejną: "Korea jest w czołówce krajów rozwijających się, a Polska... No cóż, Polska jeszcze w czołówce nie jest".

Autorzy serwisu chcą dyskutować o nowych rozwiązaniach technologicznych, o pomysłach na dogonienie zachodu, ale chcą również wywierać nacisk na "polityków wszystkich opcji", żeby zaczęli działać na tym polu. Owy nacisk powinien mieć miejsce właśnie teraz, kiedy zbliżają się wybory parlamentarne i klasa polityczna dużo chętniej słucha głosu zwykłego wyborcy.

Jednocześnie ze startem platformy, jej twórcy ogłaszają konkurs, którym chcą zachęcić internautów do udziału w dyskusji. Autorzy najlepszych tekstów publikowanych na platformie Tek24.pl, w każdym tygodniu zostaną uhonorowani dyskami zewnętrznymi i książkami ufundowanymi przez TP, oraz mogą liczyć na promocję swoich artykułów na szerszą skalę.

Ważne adresy:

- Strona główna serwisu - www.tek24.pl
- Tekst otwierający działalność strony - "Kto zbuduje infostrady? Konkurs. Witamy w Tek24.pl!"
- Tekst - "Czy Polska może być Koreą?"
- "Lubczasopismo" - "Polskie infostrady"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)