Założyciel największej strony z torrentami zatrzymany w Polsce

Założyciel największej strony z torrentami zatrzymany w Polsce
Źródło zdjęć: © KAT

21.07.2016 11:40, aktual.: 21.07.2016 14:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykański rząd dopadł w końcu założyciela KickassTorrents (KAT) - największej strony udostępniającej pliki torrent

- _ Waulin jest oskarżony o prowadzenie najczęściej odwiedzanej strony do współdzielenia plików, oraz jest odpowiedzialny za dystrybucję materiałów objętych prawem autorskim o wartości przekraczającej ponad miliard dolarów _ - powiedziała Leslie Caldwell, zastępca prokuratora generalnego USA. - _ Zatrzymanie go w Polsce pokazuje, że cyberprzestępca może ukrywać się na całym świecie, jednak nie ucieknie przed wymiarem sprawiedliwości. _

Obraz
© (fot. KAT)

Straty finansowe, o których mówi Caldwell, poniesione zostały przez korporacje medialne, przez udostępnianie na serwerach KAT plików z filmami, programami tv, muzyką, grami, różnego rodzaju oprogramowaniem, a nawet e-bookami.

Dzięki temu, kierowany przez Ukraińca serwis mógł "poszczycić się" nawet 5. milionami użytkowników miesięcznie, co dawało serwisowi 69. pozycję wśród wszystkich serwisów internetowych świata. Serwis KickassTorrents okazał się nawet bardziej popularny wśród internautów od legendarnej już szwedzkiej strony The Pirate Bay.

Jak to możliwe, że działający od 200. r. serwis przestał funkcjonować? Okazuje się, że jeden z tajnych agentów amerykańskiej służby podatkowej IRS (Internal Revenue Service) zakupił w serwisie pięciodniową reklamę, której emisja została wyceniona przez KAT na 300 dolarów dziennie. Docelowe konto wskazane przez przedstawiciela KAT, który przedstawiał się jako pan White, zostało wskazane na Litwie.

Po udanej emisji reklamy, agent IRS próbował zakupić kolejną. Jednak otrzymał informację od pana White'a, że tego typu ogłoszenia już zostały sprzedane i zaproponował mu droższy baner o wartości między 100. a 3200 dolarów. Tym razem konto, które zostało wskazane do przelewu, znajdowało się w Estonii. Jednak zawarta umowa pomiędzy Estonią a USA pozwoliła władzom federalnym na ustalenie szczegółów związanych z rachunkiem bankowym oraz na znalezienie jego właściciela.

Działanie wszystkich domen powiązanych z KickassTorrents zostało zablokowane przez Verisign - amerykańskie przedsiębiorstwo odpowiedzialne za zarządzanie infrastrukturą .net oraz .com.

Przeciwko Waulinowi toczy się kilka postępowań w Stanach Zjednoczonych. Zarzuty dotyczą kilku naruszeń praw autorskich oraz prania brudnych pieniędzy. Sąd stanowy w Chicago już wcześniej nakazał zajęcie jego konta bankowego oraz siedmiu adresów internetowych.

Amerykańskie władze sądowe spodziewają się szybkiej ekstradycji Ukraińca do USA, aby tam mógł stanąć przed sądem.

Źódło: arstechnica.com, PAP

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (48)
Zobacz także