Współczesne problemy Wi-Fi

Współczesne problemy Wi-Fi

Współczesne problemy Wi-Fi
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
29.11.2012 16:24, aktualizacja: 30.11.2012 11:21

Wi-Fi to technologia, która towarzyszy nam od ponad dwóch dekad. W Polsce największy rozwój notuje w ciągu ostatnich lat. Jednak postęp technologiczny wprowadza nieustanne zmiany, które stawiają producentom sprzętu coraz to nowe wyzwania.

Najprościej mówiąc, Wi-Fi to technologia służąca do budowy lokalnych sieci bezprzewodowych. Zamysłem jej twórców było stworzenie możliwości bardzo szybkiej wymiany danych bez konieczności używania kilometrów kabli. O jej sukcesie nie trzeba przekonywać –. obecnie każde urządzenie mobilne posiada możliwość połączenia z siecią poprzez Wi-Fi.

- _ Wi-Fi to bezsprzecznie przyszłość bezprzewodowej komunikacji. Już dziś możemy znaleźć łącza oznaczone charakterystycznym symbolem w kawiarniach, centrach handlowych, czy głównych alejach miast. Idealnym przykładem jest nasza realizacja polegająca na zamontowaniu access pointów w warszawskich autobusach miejskich, która cieszy się sporym interesowaniem _ - mówi Michał Jarski, Dyrektor Ruckus Wireless na Europę Wschodnią.

Jednak z biegiem czasu, zmienia się charakterystyka sieci bezprzewodowych. Początkowo dla odbiorców liczył się wyłącznie zasięg. Wynikało to z dość niskiej popularności Wi-Fi w Polsce. Obecnie, gdy liczba użytkowników Wi-Fi rośnie w olbrzymim tempie, zasięg przestaje być jedynym istotnym parametrem.

– _ Przy projektowaniu łączy należy zwrócić uwagę na miejsca ich lokalizacji. Dla zastosowań komercyjnych, równie ważna co zasięg jest bowiem liczba użytkowników sieci. W przypadku stadionu piłkarskiego, centrum handlowego czy lotniska, sprzęt obciążony dużą liczbą aktywnych użytkowników przestanie spełniać swoje funkcje. Tak obciążona sieć nie będzie funkcjonować poprawnie, choćby zasięg usługi obejmował każde miejsce na danym terenie _ –. dodaje Michał Jarski.

System ZoneFlex 7782-N jest wyposażony w kilka technologii pozwalających na radzenie sobie z dużą liczbą użytkowników zgromadzonych w jednym miejscu. Posiada wyspecjalizowany system antenowy BeamFlex o bardzo wąskiej charakterystyce, dzięki któremu jest w stanie zapewnić łączność ponad 50. urządzeniom klienckim umieszczonym bardzo blisko siebie. Zakładamy, że ponad połowa uczestników wydarzenia korzysta z sieci, więc „inteligentna” antena access pointu 7782-N „oświetla” obszar dla ok. 1000 ludzi. Działając podobnie do reflektora punktowego jest w stanie dotrzeć do każdego z nich nie generując zakłóceń wpływających negatywnie na inne urządzenia. Jest także wyjątkowo odporna na intrerferencje pochodzące zarówno z instalacji Wi-Fi, jak i z innych źródeł (silniki elektryczne, łączność DECT, systemy radiowej komunikacji głosowej, wyświetlacze plazmowe etc.) często wykorzystwyanych na stadionach, centrach targowych, konferencyjnych czy galeriach handlowych.

O wyjątkowości systemu ZoneFlex 7782-N decyduje także technologia ChannelFly, która wykorzystuje wszystkie dostępne kanały Wi-Fi, znajdując na bieżąco najlepszą w danym momencie częstotliwość pracy systemu. Przy tak dużym zagęszczeniu urządzeń Wi-Fi jest to niezbędny element pozwalający na zdefiniowanie optymalnego planu w całym układzie punktów dostępowych. W efekcie na Charlotte Arena było możliwe zapewnienie stabilnej indywidualnej przepustowości dla każdego z klientów nawet na poziomie 40-5. Mbps, co do tej pory było niespotykane w miejscach tego typu i z taką liczbą klientów.

Na pytanie co jest ważniejsze –. gęstość czy zasięg – nie ma odpowiedzi. Obecnie oba parametry Wi-Fi są równie ważne. Jednak przy rosnącej liczbie użytkowników rozwiązanie problemu zapewnienia dobrej jakości sieci Wi-Fi na małym obszarze dla wielu użytkowników stanie się jednym z kluczowych kierunków rozwoju technologii.

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)