Statystyki rynku telekomunikacyjnego w raporcie KE

Pomimo kryzysu gospodarczego, w 2008 roku, przychody sektora telekomunikacyjnego w Unii Europejskiej wyniosły ponad 300 mld euro, czyli o 1,3% więcej niż rok wcześniej - wynika ze sprawozdania Komisji Europejskiej. W ubiegłym roku branża telekomunikacyjna w UE była warta około 3% unijnego PKB.

Statystyki rynku telekomunikacyjnego w raporcie KE

Jak wynika z raportu, Europa zajmuje czołową pozycję na świecie pod względem usług telefonii komórkowej. Liczba abonamentów w 2008 roku odpowiadała 119% ludności UE, czyli o 7 p.p. więcej niż w 2007 roku. To znacznie przewyższa odsetek odnotowany w USA (87%) i Japonii (84%).We Włoszech, na Litwie i w Luksemburgu osiągnięto penetrację na poziomie 140%.

Średni udział w rynku czołowych operatorów zmniejszył się w zeszłym roku o około 3%, co świadczy o większej konkurencji. W rezultacie konsumenci więcej rozmawiają i wysyłają więcej SMS-ów za ceny przynajmniej o 34,5% niższe niż w 2004 roku - wynika z raportu. Dzięki działaniom UE, średnie rachunki za telefony komórkowe w 2008 roku obniżyły się z 21,48 euro do 19,49 euro (w Polsce średnio 13,60 euro). 75% mieszkańców Unii, którzy posiadają obecnie połączenie z Internetem, ma łącze o prędkości 2 Mb/s lub szybsze.

Według KE, kraje UE są w światowej czołówce pod względem dostępu do szybkiego Internetu. Liczba stacjonarnych połączeń do szerokopasmowego internetu w UE cały czas rośnie - w 2008 roku zwiększyła się o 14 mln do 114 mln.

Światowymi liderami w dostępie do szerokopasmowego internetu są Dania i Holandia, gdzie korzysta z niego ponad 35% mieszkańców. Kraje te razem ze Szwecją, Finlandią, Wielką Brytanią, Luksemburgiem, Belgią, Niemcami i Francją wyprzedzają pod tym względem USA, gdzie w lipcu 2008 roku odsetek użytkowników wyniósł 25%. W Polsce ten wskaźnik wynosi zaledwie 13,2%.

Z raportu KE wynika, że coraz więcej mieszkańców UE zmienia operatorów telefonicznych. W 2008 roku 20,5 mln konsumentów zmieniło operatorów telefonicznych, zachowując dotychczasowe numery stacjonarne lub komórkowe. Odkąd w 2003 roku wprowadzono taką możliwość, do października 2008 roku operatora zmieniło około 84 mln abonentów (17% obywateli UE).

Komisja ostrzega jednak w swoim sprawozdaniu, że _ bez lepszej koordynacji na szczeblu europejskim, korzyści z jednolitego rynku usług telekomunikacyjnych mogą zostać zagrożone z powodu niespójnych regulacji krajowych _.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)