Do końca 2015 r. na całym Mazowszu szybki internet za ok. 458 mln zł

Do końca 2015 r. w woj. mazowieckim wybudowana zostanie sieć światłowodowa o
długości 3680 km. Dzięki niej niemal wszyscy mieszkańcy regionu mają uzyskać dostęp do internetu. Koszt inwestycji to ok. 458 mln zł, przy dotacji unijnej ponad 340 mln zł.

Do końca 2015 r. na całym Mazowszu szybki internet za ok. 458 mln zł
Źródło zdjęć: © SXC.hu

Według marszałka woj. mazowieckiego Adama Struzika, projekt "Internet dla Mazowsza" jest jednym z największych realizowanych obecnie w Europie. Polega on m.in. na budowie sieci światłowodowej powyżej 3. Mb/s. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum z liderem KT Corporation z Korei Płd.

"Założenie jest takie, by do końca 201. r. wszystkie instytucje publiczne i firmy na Mazowszu oraz 95 proc. mieszkańców regionu, również w środowisku wiejskim, miało dostęp do internetu szerokopasmowego" - powiedział Struzik, pytany przez PAP o szczegóły projektu.

Podkreślił, że rozpoczęta już inwestycja oznacza "absolutną rewolucję", której następnym etapem będą usługi poprzez internet, od administracyjnych, poprzez informacyjne, edukacyjne, po usługi w zakresie służby zdrowia, czy też nowe rodzaje pracy - praca przez internet. "W tym sensie Mazowsze czyni ogromny skok cywilizacyjny" - ocenił marszałek.

Struzik zaznaczył, że równolegle prowadzone są inne projekty internetowe, w tym kompleksowej bazy danych o Mazowszu i wprowadzenia e-administracji. Dodał, że za kilka tygodni odbędzie się symboliczne uruchomienie tej aplikacji.

"W projekcie nowoczesnego internetu dla Mazowsza pewną nowością jest udział partnera koreańskiego. To pierwsza ich realizacja tak dużego przedsięwzięcia na poziomie Unii Europejskiej. Bardzo poważnie traktują ten projekt" - dodał marszałek. Przyznał, że prace przy budowaniu sieci światłowodowej już się rozpoczęły i będą prowadzone w różnych miejscach jednocześnie na terenie całego województwa.

Sung Kook Hong z koreańskiej spółki GNS Technology, która jest jednym z podmiotów budujących infrastrukturę sieci światłowodowej, zwrócił uwagę, że interent jest obecnie globalnym narzędziem komunikacji. "Poprzez internet można poznawać cały świat. Jeszcze w Korei to właśnie przez interent poznałem Polskę i Mazowsze" - dodał. Zapewnił, że mazowiecka sieć szybkiego internetu zostanie zbudowana w oparciu o najnowocześniejszą koreańska technologię.

"Internet to obecnie narzędzie, z którego można korzystać np. za pomocą telefonu komórkowego, w każdym miejscu i czasie na świecie. Celem projektu na Mazowszu jest zapewnienie dostępu do szybkiego i niezawodnego internetu, by podnieść konkurencyjność gospodarczą w regionie, zapobiegać zjawiskom wykluczenia cyfrowego i wyrównać szanse rozwojowe" - podsumował Hong.

W ramach projektu "Internet dla Mazowsza" w powiecie płockim w najbliższych miesiącach powstanie światłowodowa sieć szkieletowo-dystrybucyjna oraz dodatkowo sieć dostępowa NGA-FTTB (Next Generation Access - Fiber To The Building) w 3 miejscowościach - w Wyszogrodzie, Bielsku i Drobinie.

"Uzgodnienia związane z dokumentacją geodezyjną i pozwoleniami wodno-prawnymi powinny zakończyć się w sierpniu. Potem rozpoczną się prace w terenie, które nie powinny już trwać długo, bo do położenia światłowodu wykorzystuje się nieduże wykopy. Dzięki światłowodowi powiat płocki zyska jedną z najlepszych i najszybszych sieci internetowych w kraju" - ocenia sekretarz powiatu płockiego Piotr Dyśkiewicz.

Według niego infrastruktura, która powstanie na terenie powiatu "będzie otwarta dla wszystkich dystrybutorów internetu". "Wraz z zakończeniem prac w powiecie płockim nie powinno już być więcej białych plam, miejscowości, gdzie prywatnym firmom nie opłacało się dokonywać przyłączy z powodu zbyt wysokich kosztów" - uważa Dyśkiewicz.

Projekt "Internet dla Mazowsza" zostanie zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-13. Jego koordynacją zajmuje się Agencja Rozwoju Mazowsza. Umowę z konsorcjum KT Corporation podpisano w 2013 r.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)