Szybki internet dla wszystkich Polaków - już za 4 lata

Szybki internet dla wszystkich Polaków - już za 4 lata

Szybki internet dla wszystkich Polaków - już za 4 lata
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
09.09.2011 11:12, aktualizacja: 21.09.2011 14:10

Rząd podał rękę prywatnym firmom i przyspiesza zamalowywanie białych plam. Teraz tylko 17 proc. Polaków ma dostęp do szybkiego internetu. W 2015 roku będą mieli wszyscy

Rząd podał rękę prywatnym firmom i przyspiesza zamalowywanie białych plam. Teraz tylko 17 proc. Polaków ma dostęp do szybkiego internetu. W 2015 roku będą mieli wszyscy - informuje "Puls Biznesu".

Wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj jest optymistką i przekonuje, że fatalne statystyki szybko się zmienią. "Kluczem jest zbudowanie nowoczesnych sieci światłowodowych i radiowych umożliwiających szybkie transfery danych. Rolą rządu jest stworzenie otoczenia prawnego i dobrego klimatu dla tych inwestycji" - mówi.

Gaj podkreśla, że rząd już sporo zrobił w tej dziedzinie i wylicza, iż nadal trwają prace m.in. nad rozporządzeniem ws. obowiązku wyposażenia nowo postawionych budynków w szybki internet, czy nad uwolnieniem częstotliwości 80. MHz z dywidendy cyfrowej. Trwają też prace z samorządami i prywatnymi firmami przy okrągłym stole szerokopasmowym.

Jest już pierwsze porozumienie prywatnych przedsiębiorstw, - TP, Hawe i Alcatela - które chcą za unijne pieniądze (w sumie 4 mld zł) budować szerokopasmowe sieci. A resort infrastruktury namawia kolejne firmy do udziału w tej operacji.

"Treść porozumienia trafi do wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych w tym tygodniu. Zapraszamy ich do udziału w zamalowywaniu białych plam. Oczekujemy, że zaoferują konkretne inwestycje. Wspólnymi siłami sprawimy, że szerokopasmowy internet będzie w zasięgu każdego Polaka w 201. roku" - podkreśla Gaj.

Z kolei resort rozwoju regionalnego zapewnia, że większość barier utrudniających budowę sieci telekomunikacyjnych za pieniądze UE została usunięta. "W tym roku sprawy zdecydowanie przyspieszyły. Powstanie 20-30 tys. km sieci światłowodowej, którą na równych zasadach będą mogli wykorzystać wszyscy operatorzy. Do 2015 roku zrealizujemy cały plan" - zapowiada podsekretarz stanu w MRR Iwona Wendel.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (93)