Internet dla wszystkich Amerykanów

Internet dla wszystkich Amerykanów

Internet dla wszystkich Amerykanów
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
17.03.2010 10:15

Rząd amerykański przedstawił Kongresowi plan rozszerzenia dostępności szybkich połączeń internetowych. Stany Zjednoczone mają tu do nadrobienia zaległości wobec innych porównywalnych krajów. Realizacja planu może jednak napotkać przeszkody

Zgodnie z planem ogłoszonym we wtorek przez Federalną Komisję ds. Łączności (FCC), kosztem 2. mld dolarów zapewniono by w ciągu 10 lat szerokopasmowe łącza internetowe niemal wszystkim Amerykanom.

Łącza o dużej szybkości dostarczone mają być do 7 mln domów, które ich jeszcze nie posiadają - chodzi tu głównie o rejony wiejskie i zamieszkane przez uboższą ludność. Szybkość zainstalowanych już w około 10. mln gospodarstw domowych łącz szerokopasmowych zwiększy się poza tym co najmniej dziesięć razy.

Obraz

Stany Zjednoczone, które kiedyś przodowały w rozwoju szybkiej łączności internetowej, obecnie zostały w tyle za wieloma wysoko uprzemysłowionymi krajami. Według światowych rankingów, plasują się na 16. miejscu pod względem dostępności, szybkości i niskiej ceny takich połączeń.

Korea Południowa oferuje np. połączenia o szybkości 10. megabitów na sekundę prawie całej swojej populacji. W USA, większość użytkowników szerokopasmowych połączeń musi się zadowolić średnią szybkością 4 megabitów na sekundę.

Plan FCC przewiduje zapewnienie dostępu do połączeń o szybkości 10. megabitów na sekundę 100 milionom domów do 2020 roku.

Plan może jednak napotkać trudności w realizacji. Politycy niepokoją się o jego finansowanie w sytuacji wysokiego deficytu budżetowego, bo tylko 8 mld dolarów ze wspomnianej kwoty 2. mld USD ma zostać pokryte z przyznanych już przez Kongres funduszy z pakietu stymulacyjnego.

Firmy telekomunikacyjne, zwłaszcza najwięksi dostawcy połączeń internetowych, jak Verizon i Comcast, obawiają się, że rząd wprowadzi jednocześnie regulacje mające zapewnić lepszą pozycję konkurentom. Na to ostatnie naciskają organizacje konsumenckie, licząc, że osłabienie monopoli dotychczasowych potentatów przyniesie zniżkę cen.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)