Internet dla wszystkich Polaków: Polkomtel chce dyskusji na temat dysponowania 4 mld zł z Unii
09.07.2015 16:46, aktual.: 10.07.2015 08:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Polkomtel, w odpowiedzi na zaproszenie do składania uwag do będącego w trakcie realizacji projektu „Internet dla Mazowsza” oraz opublikowanego na jego stronie wykazu miejscowości wybranych do pokrycia siecią NGA, poinformował Zarząd Województwa Mazowieckiego o własnych inwestycjach na obszarze Mazowsza.
Firma zamierza w związku z tym, rozpocząć dyskusję na temat racjonalnego wykorzystania ponad 4 miliardów złotych ze środków europejskich przeznaczonych na zapewnienie wszystkim mieszkańcom Polski dostępu do szerokopasmowego InternetuPolkomtel poinformował między innymi, że w 1. miejscowościach Spółka zakończyła inwestycje i aktualnie ponad 90 proc. populacji tych 15 miejscowości posiada ofertę podstawowego dostępu do internetu o prędkości 8-10 Mb/s dla użytkownika końcowego w technologii bezprzewodowej (przy wykorzystaniu technologii LTE w paśmie 1800 Mhz i 800 Mhz), a w jednej miejscowości spółka zakończy inwestycje w terminie do 30.10.2015. Firma informuje również, że po rozstrzygnięciu toczącej się obecnie aukcji częstotliwości LTE800 będzie miała możliwość zrealizowania precedensowych inwestycji, które zapewnią blisko 100 proc. pokrycia siecią NGA w technologii LTE-Advanced we wspomnianych miejscowościach. Mając powyższe na uwadze, firma uważa, że w tych co najmniej 16 miejscowościach niezasadne będzie
wydatkowanie środków publicznych na budowę sieci dostępowej w technologii FTTB ponieważ mogłoby to zakłócić konkurencję na rynkach telekomunikacyjnych.
Polkomtel stwierdza również, że powyższe inwestycje dowodzą, że internet mobilny jest równoprawny w stosunku do internetu kablowego i jest w stanie zapewnić mieszkańcom mniejszych miejscowości usługę o parametrach spełniających wymogi nowoczesnej oraz wysokiej jakości. Firma zamierza w związku z tym, rozpocząć dyskusję na temat racjonalnego wykorzystania ponad 4 miliardów złotych ze środków europejskich przeznaczonych na zapewnienie wszystkim mieszkańcom Polski dostępu do szerokopasmowego internetu.