Internet satelitarny ratunkiem dla Polaków
11.07.2015 11:05, aktual.: 13.07.2015 12:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową do 2020 roku każdy obywatel UE będzie mieć dostęp do internetu szerokopasmowego o prędkości co najmniej 30 Mbps. Sporym problemem na drodze do realizacji tego planu są białe plamy, czyli obszary obszary, gdzie internet szerokopasmowy nie dociera za pośrednictwem kabli i usług telefonii komórkowej.
Zaawansowane technologie satelitarne służą dziś nie tylko lotom w kosmos, lecz także coraz częściej znajdują zastosowanie w codziennym życiu. Wszędzie tam, gdzie tradycyjne kablowe łącze światłowodowe i sieć mobilna nie są dostępne, zarówno ze względów ekonomicznych, jak i technicznych, dostęp do szerokopasmowego internetu jest w stanie zapewnić technologia satelitarna. Dzięki niej użytkownik przestaje być zależny od infrastruktury.
Obecnie jedna trzecia Polaków przyznaje, że nigdy nie korzystała z internetu. Jedynie 60 proc. korzysta z niego regularnie. W krajach Unii to odpowiednio 22 proc. i 70 proc.
To właśnie technologia satelitarna może być ostatnią deską ratunku dla Polski - rozwiązaniem, które pomoże ograniczyć białe plamy na mapie.
– Dzięki technologii satelitarnej jesteśmy w stanie świadczyć usługi dwukierunkowe. Odbieranie i wysyłanie danych odbywa się płynnie jednocześnie. To odróżnia ją od usług starszej generacji, kiedy ta transmisja była jednokierunkowa – mówi Daniel Zadrożny, dyrektor regionalny Eutelsat Broadband w Polsce, oferującego satelitarny dostęp do internetu Tooway.– Dzisiaj mamy szerokie spektrum – satelita KA-SAT z bardzo wysokimi możliwościami transmisyjnymi, które przekładają się na usługi konsumenckie – prędkość 22 Mb/s ściąganie, 6 Mb/s wysyłanie, a wkrótce będziemy mieli 30 Mb/s na ściąganie danych.
Dostarczanie usług internetowych to nie jedyna zaleta technologii satelitarnej. Równie dobrze można ją wykorzystać do monitorowania danych z bardzo odległych miejsc. Przykładowo dzięki niej możliwe jest obserwowanie jak zbiory z pól uprawnych rozwijają się na dużych obszarach czy też monitorowanie powodzi i analizowanie stanu zalania terenów.