Starcie gigantów - Microsoft oskarża Google

Starcie gigantów - Microsoft oskarża Google29.04.2010 16:26
Starcie gigantów - Microsoft oskarża Google
Źródło zdjęć: © Google

Najnowszy mobilny system operarcyjny koncernu Google - Android, narusza naszą właśnośc intelektualną - ogłosił Microsoft Corp., największy na świecie producent systemów operacyjnych dla komputerów i urządzen mobilnych

Najnowszy mobilny system operacyjny koncernu Google - Android, narusza naszą własność intelektualną - ogłosił Microsoft Corp., największy na świecie producent systemów operacyjnych dla komputerów i urządzeń mobilnych.

Koncern stwierdził, iż "rozważa możliwość wytoczenia kroków prawnych" - poinformowały amerykańskie serwisy informatyczne i ekonomiczne.

Jak stwierdził w swoim oświadczeniu Microsoft, system Google narusza jego własność intelektualną w obszarze interfejsu użytkownika, zwłaszcza w sposobie komunikacji z systemem operacyjnym.

288766964485470355
© Telefon HTC HD2 (fot. HTC)

Jak poinformował serwis technologiczny CNET, szef doradców Microsoftu, Horacio Gutierrez w przesłanym portalowi oświadczeniu nadmienił, że koncern z Redmond preferuje licencjonowanie własności intelektualnej bez odwoływania się do procesów sądowych, ale nie popiera konkurencji polegającej na "wolnoamerykance w korzystaniu z naszych innowacji".

Jak poinformował z kolei portal technologiczny Daily Tech, największy tajwański producent smartfonów, firma HTC podpisała umowę z Microsoft Corporation. Na jej mocy HTC będzie płacił Microsoftowi opłaty licencyjne za korzystanie z jego opatentowanych technologii w smartfonach wyposażonych w system operacyjny Android.

Jak stwierdził Gutierrez w przesłanym do portalu CNET liście, Microsoft rozmawia z kilkoma innymi poważnymi i znaczącymi na rynku wytwórcami smartfonów o podpisaniu podobnych umów. Wszystkie te rozmowy dotyczą opłat za telefony z zainstalowanym systemem operacyjnym Android.

"Google nie może chronić HTC bowiem nie posiada portfolio patentów w tej dziedzinie" - powiedział portalowi CNET, Ken Dulaney, specjalista ds. rynku komórkowego z firmy analitycznej Gartner.

Portale przypominają, że w poprzednich latach Microsoft wielokrotnie dawał wyraz przekonaniu, iż system operacyjny Linux narusza jego własność intelektualną i usiłował uzyskać prawo do pobierania opłat licencyjnych od wytwórców sprzętu komputerowego wykorzystującego ten system. Jednak po raz pierwszy podjął zdecydowane kroki przeciwko wytwórcy systemu operacyjnego bazującego na Linuksie - bo takim systemem jest Android.

Analitycy sądzą jednak że nie chodzi o samego Linuksa lecz o specyficzne programy i sposoby komunikacji interfejsu z samym systemem operacyjnym, charakterystyczne dla komunikacji mobilnej. Być może to o nich pisze Microsoft w swoim oświadczeniu - koncern otwarcie bowiem nie chciał przyznać jakie elementy systemu operacyjnego Android mogą naruszać jego prawo własności intelektualnej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)