Starcie gigantów - Microsoft oskarża Google

Starcie gigantów - Microsoft oskarża Google
Źródło zdjęć: © Google

29.04.2010 16:26, aktual.: 29.04.2010 16:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najnowszy mobilny system operarcyjny koncernu Google - Android, narusza naszą właśnośc intelektualną - ogłosił Microsoft Corp., największy na świecie producent systemów operacyjnych dla komputerów i urządzen mobilnych

Najnowszy mobilny system operacyjny koncernu Google - Android, narusza naszą własność intelektualną - ogłosił Microsoft Corp., największy na świecie producent systemów operacyjnych dla komputerów i urządzeń mobilnych.

Koncern stwierdził, iż "rozważa możliwość wytoczenia kroków prawnych" - poinformowały amerykańskie serwisy informatyczne i ekonomiczne.

Jak stwierdził w swoim oświadczeniu Microsoft, system Google narusza jego własność intelektualną w obszarze interfejsu użytkownika, zwłaszcza w sposobie komunikacji z systemem operacyjnym.

Obraz
© Telefon HTC HD2 (fot. HTC)

Jak poinformował serwis technologiczny CNET, szef doradców Microsoftu, Horacio Gutierrez w przesłanym portalowi oświadczeniu nadmienił, że koncern z Redmond preferuje licencjonowanie własności intelektualnej bez odwoływania się do procesów sądowych, ale nie popiera konkurencji polegającej na "wolnoamerykance w korzystaniu z naszych innowacji".

Jak poinformował z kolei portal technologiczny Daily Tech, największy tajwański producent smartfonów, firma HTC podpisała umowę z Microsoft Corporation. Na jej mocy HTC będzie płacił Microsoftowi opłaty licencyjne za korzystanie z jego opatentowanych technologii w smartfonach wyposażonych w system operacyjny Android.

Jak stwierdził Gutierrez w przesłanym do portalu CNET liście, Microsoft rozmawia z kilkoma innymi poważnymi i znaczącymi na rynku wytwórcami smartfonów o podpisaniu podobnych umów. Wszystkie te rozmowy dotyczą opłat za telefony z zainstalowanym systemem operacyjnym Android.

"Google nie może chronić HTC bowiem nie posiada portfolio patentów w tej dziedzinie" - powiedział portalowi CNET, Ken Dulaney, specjalista ds. rynku komórkowego z firmy analitycznej Gartner.

Portale przypominają, że w poprzednich latach Microsoft wielokrotnie dawał wyraz przekonaniu, iż system operacyjny Linux narusza jego własność intelektualną i usiłował uzyskać prawo do pobierania opłat licencyjnych od wytwórców sprzętu komputerowego wykorzystującego ten system. Jednak po raz pierwszy podjął zdecydowane kroki przeciwko wytwórcy systemu operacyjnego bazującego na Linuksie - bo takim systemem jest Android.

Analitycy sądzą jednak że nie chodzi o samego Linuksa lecz o specyficzne programy i sposoby komunikacji interfejsu z samym systemem operacyjnym, charakterystyczne dla komunikacji mobilnej. Być może to o nich pisze Microsoft w swoim oświadczeniu - koncern otwarcie bowiem nie chciał przyznać jakie elementy systemu operacyjnego Android mogą naruszać jego prawo własności intelektualnej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)