Służbowe telefony w domu wpędzają w poczucie winy

Służbowe telefony w domu wpędzają w poczucie winy

14.03.2011 12:11, aktual.: 14.03.2011 12:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Odbieranie służbowych telefonów czy maili w domu wpędza kobiety w poczucie winy. Mężczyźni są mniej wrażliwi na służbowe kontakty poza pracą - wynika z badania przeprowadzonego przez uczonych z University of Toronto

Jak podały kanadyjskie media, badacze analizowali odpowiedzi z ankiet prowadzonych w 200. i 2007 r. w Stanach Zjednoczonych. Zainteresowali się skutkami coraz częstszego, ze względu na nowe technologie, przenoszenia pracy do domu - chociażby tego, że telefon komórkowy umożliwia szefowi, współpracownikom czy klientom kontakt o dowolnej porze.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Z badania wynika, że taka dostępność pracownika wywołuje u kobiet poczucie winy. Jak mówił agencji "The Canadian Press" współautor badań, profesor socjologii Scott Schieman z University of Toronto, u mężczyzn takich reakcji nie zanotowano, choć nie wiadomo, co jest powodem niewrażliwości panów.

Schieman podkreśla jednak, że nowe technologie mają rosnący wpływ na nasze samopoczucie. "Sądzę, że musimy się cofnąć o krok i zastanowić, jakie są konsekwencje dla psychicznego i fizycznego stanu" - uznał, jak cytowała "The Canadian Press".

Badacze z torontońskiego uniwersytetu postanowili więc dokładniej przeanalizować wpływ nowych technologii i nowych form pracy na ludzkie zdrowie.

Badania z USA, których wyniki opublikowano w marcowym wydaniu "Journal of Health and Social Behavior", prowadzono na grupie niespełna 2 tys. osób. Obecnie prowadzone jest duże badanie w Kanadzie na grupie ok. 6 tys. osób.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także